Luftburk till TRX

t-rex

Bäst!
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 690 SMC-R
I och med vårstädningen försvann ju som bekant en del kul, bland annat en tråd där någon gett sig på sin luftburk med borrmaskin. Jag har tydliga minnen av vackra bilder på deformerade plastbitar och resonemang från höger och vänster om bra/dåligt.

Eftersom jag står i begrepp att byta emulsionsrör tänkte jag ändå köra i bänk efteråt för att få saker och ting att lira ihop. Fråga då;

Skall jag ge mig på luftburken oxå, och hur gjorde ni?


Fråga 2; eftersom alla som haft TRX förr eller senare fått ge sig på emulsionsrören, undrar jag om det är någon som haft ANDRA problem med samma symptom. Alltså, finns det risk att jag ger mig på detta i onödan?
 
Det var Rickard som hade bilder på hur han hade gjort med sin luftburk. Jag har modifierat min enligt ungefär smma princip men ännu ej kört den i bänk efter detta. Jag bytte emulsionsrörn och inbillar mig att den går lite renare nu men jag vete fan om det är så. Bänkkörningen ska jag göra den 26/3 och då får jag se om vi får justera pga det ändrade luftflödet in i burken. Tanken är ju att den ska få i sig svalare luft då orginalet suger varm luft rakt ovanför motorn och det är ju inte optimalt.

Detta är Rickards luftburk. Där han har markerat med ett rött kryss är för att man bör bygga någon typ av luftstopp för att hindra varm luft att stiga rakt upp i boxen. Lycka till.
 

Bifogat

  • trx_air 2.jpg
    trx_air 2.jpg
    97.5 KB · Visningar: 137
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top