Ljuddämparn under sadeln på en cbr1000rr-08

Vart fick du tag i stripsen?

http://www.ebay.co.uk/itm/WSB-2011-...vY%2F%2FXHIXG2vmS5yQI%3D&orig_cvip=true&rt=nc

http://www.ebay.co.uk/itm/HD-Castro...vY%2F%2FXHIXG2vmS5yQI%3D&orig_cvip=true&rt=nc

http://www.ebay.co.uk/itm/271156153618?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Finns hur mycket som helst på Ebay bara att ge sig tid att söka. Den första länken är det jag har köpt. Passform så där men de skickar med lite extra strimlor så du kan klippa till. Men duger kanon till en race hoj.
Andra länken har jag beställt också men den har jag inte fått ännu. Då har jag något och jämföra med och se vilken som är bäst.
Tredje länken är racenummer som jag beställt. Kanon och göra med skriv bara hur du vill ha det med namn eller utan och vilka färger du vill.
Bara att handla och billigt va det med :D
 
Snygg den blev med Castrol!
Vad svetsade du med? Gör det ngn skillnad om/när det är titan inblandat? (vissa tillverkare har väl det?)
 
Snygg den blev med Castrol!
Vad svetsade du med? Gör det ngn skillnad om/när det är titan inblandat? (vissa tillverkare har väl det?)

Där det var titan gjorde jag en hyllsa och slangklämma. Det jag använt är rostfria rör och böjar. Titan och rostfritt går inte och svetsa ihop. antingen får man hålla sig till Titan dyrt och svårt och få tag i delar.
Rostfritt finns mycket på nettet både gammalt o nytt.
Har en AC/DC tigsvets AC måste du ha om du skall svetsa aluminium.
Men om du bara skall svettsa rostfritt/titan och svart material så klarar du dig med en billigare variant DC tigsvets
 
Last edited:
Var hittar man ett lätt batteri som du visade tidigare i tråden?
 
*/ ?>
Back
Top