Livsfarligt tilltag från Vägverket..

Så sant så sant. Var mest menat som "extrema situationer kräver ibland extrema lösningar för att få folk att lyssna och verkligen fatta" :D

mjaa, det här är sverige; vi går hem och knyter näven i fickan...alt. skriver arga inlägg på diverse forum.
 
Ja vad händer då?Inget särskilt skulle jag tro...

Men busaberg...tycker du att det är en bra tanke att fräsa bort hälften av asfalten mitt i körbanan?

Rent krasst halverar man ju tillgången av vägbana för däcket att greppa på, så det blir lite grepp/inget grepp alls fläckvis, i en undamanöver kommer det sluta rätt illa..
 
Så länge vi har en sosse- eller "sosse light"-regim kommer dumma beslut att fattas på löpande band.
 
Men va FAN, vilka satans köttskallar har tagit det där beslutet:huvet
Märks att VV inte har någon restrektiv alkoholpocily.... eller hasch-policy heller för den delen :brinnerup

newsflash: sveriges statsminister heter fredrik reinfeldt.
:rullandeu

Newsflash igen; Han vann p.g.a. sin utstuderade "Sosse-light" version som levererades till folket!

:rolleyes:

Skickade syynpunkt och frågade om de kommer att dra in SMC i samband med utvärderingen av de syntetiska potthålen...
 
Last edited:
Är det ens en nyhet att VV skiter fullkomligt i MC och helst skulle se att samtliga MC förvissades till banor där de hör hemma?!

Jasså hojarna hör hemma på bananan. Vad gör de i trafiken då? :tungan

Man kan väl gira för dessa räfflor, eller ligger de tvärgående?

Newsflash igen; Han vann p.g.a. sin utstuderade "Sosse-light" version som levererades till folket!

:rolleyes:

Han kommer vinna igen :banana :Bugar
 
Last edited:
Så länge vi har en sosse- eller "sosse light"-regim kommer dumma beslut att fattas på löpande band.
Så ... In med fascismen/diktatur? Då slipper vi ju ha något så diffust som "myndigheter" som tar besluten, kan skylla allt på en enda lirare ist. Skitbra!

Bettskena är på rätt spår ang Fredde R. Men för dig är allt sossarnas fel oavsett vilken regering vi har, inte sant?
 
Ja ingen smart idé direkt!
Men för vv är det nog det!
Nu behöver de ju bara fräsa 2st remsor i vägen.
Så jag tror att det är ekonomisk, samt de glömde oss mcåkare tankevurpa.
Hoppas de fattar att det är farligt med dessa.
Och rättar till sina misstag samt kan stå för det.
 
Finns en lång smal sådan väg i Bromma inte långt från fältet, räfflorna är i färdriktningen. Vet inte om det är av misstag, typ traktor åkt med plöjen nere eller någon vv arbetare som nickat till vid asfaltanläggningen.

Hursomhelst, går ju fint att köra på om man gillar spontana adrenalinkickar. Påminner om att köra på grus. Skulle det regna så skulle jag nog inte vilja köra där.
Var i bromma då? Har också för mig jag kört förbi dem och tänkt "va fan är det här för skit, det är ju livsfarligt".

Det är nog ingen risk, du hinner dö av tristess på en större väg med dina cyklar, långt innan du somnat.
:whip
 
Last edited:
newsflash - var framgår det? ser ut att vara din åsikt. stå nu för det.
Lägg av, "det nya arbetarpartiet" är juh tillräckligt med bevis.. på den enkla slogan har åtskilliga medier spunnit på samma spår som jag tidigare återgav här.
Jag vill inte diskutera politik överhuvudtaget! Tråkigt och fel fokus!
 
Det är nog ingen risk, du hinner dö av tristess på en större väg med dina cyklar, långt innan du somnat.
Skönt,då slipper jag att oroa mig för groparna.Då kan vv fräsa upp hela vägnätet utan att jag behöver bry mig.SMC kan väl ut och göra någon aktion.Deras vajerräckesprotest för några år sedan gav ju verkligen resultat,man ser ju knappt ett sådant längre:rolleyes:
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top