Lithium batteri

Killawife

To live is to die
Gick med
23 Feb 2005
Ort
Kalmar
Hoj
Yamaha YZF750-94, Yamaha XJ600S diversion-92, Tidigare: Yamaha FZR600R -94, Triumph 955i daytona -04, Yamaha R1 -00, Yamaha R6 -99, Yamaha YZF 750 -92
Jag behöver köpa ett nytt batteri till en av mina hojar och funderar då på ett lithium batteri. Det jag är lite fundersam över är hur pass kraftigt batteri man behöver köpa? Jag ska ha ett 12A till R1:an men då dessa ska vara mycket startkraftigare så borde man väl klara sig med ett mindre, typ 10A. och spara både vikt och pengar? Och hur funkar det med hojens laddare? Kommer batteriet ladda som vanligt med den inbyggda generatorn och likraiktaren eller behöver man ändra nåt?

Jag kollade Ebay först men hittade sen denna sidan:
http://ebutik.nccr.se/mc-butik-1/reservdelar/elektronik/batteri/jmt-litium-ion-batterier/

Kollade lite här på forumet innan men detta verkar vara lite av en djungel med alla olika sorter och så. Kanske har man rabatt nånstans med genom sporthoj?
 
hej
kolla vad du har för cca cold crank amp på original o köp ett lithium med lite högre cca (aldrig fel med kraft)
det laddas av mcn som vanligt ,starta kör ,glömm , (koppla loss anslutningen på vintern för att undvika läckström)
kör sjäv shorai lithium o jag är extremt nöjd
 
Ok, låter vettigt. Tack för info.
 
Håller med om att CCA är mycket viktigare än Ah.
Dessa batterier är känsligare mot kyla än blyvarianten så köp lite extra CCA om du vet med dig att du ska starta hojen riktigt kall eller köp ett mindre och billigare batteri om den alltid står varmt eller om du ger fan i att köra med bara ett par plusgrader ute.
 
Hej har installerat Ballistic evo2 i min F800s
började med ett 8cell som skulle ge 275cca vilket är betydligt mera än gel batteriet som va instalerat tidigare som gav 200cca. men med ballistic 8cell så dippade spänningen ofta under 7v så datorn bota om så blev skicka in mitt 8cell till tillverkaren. frakt ca 420kr till Usa och fick ett 12cell i retur utan problem :)

vet inte om 8cell batteriet va defekt eller om det helt enkelt inte klarade datorn men startade gjorde hojen till slut.
men faktum är att 12 cell dippar inte under 10,6v vid start så nu funkar det perfekt :tummenupp
 
Håll dig över 8ah på lithium så är du SAFe. Såvida inte det är kompsänkt eller trött hd.

Men som andra säger är c o Cca viktigare....
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top