loser skrev:Håller med, men tror inte att Caféts "image" skulle tillåta sådana utsvävningar.
Dagens ungdom vet inte vilka av de nämnda grupperna är.
//D
Nej, det är väl så... Tråkigt men sant.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
loser skrev:Håller med, men tror inte att Caféts "image" skulle tillåta sådana utsvävningar.
Dagens ungdom vet inte vilka av de nämnda grupperna är.
//D
McB skrev:Nej, det är väl så... Tråkigt men sant.![]()
loser skrev:Eller inte? Minns vad folk hatade den musiken när den kom, nu så är det nästan mesigt. Allt utvecklas, så även musik (tack gode gud för det).
McB skrev:De enda som hatade rockmusiken när den kom var det vita etablisemanget och kristna idealister som var rädd för dess "satanistiska" budskap. Hos ungdomar gick den hem.
Musik utvecklas, ja. Dock inte till det bättre, eftersom det blir mer och mer kommersiellt. Dock tror jag att det bara är en tidsfråga innan hela branschen rasar ihop.
Vad bestämmer att viss musik är kommersiell? Elvis sålde mycket, gjorde film osv. Var han kommersiell? Till syvende och sist så är det konsumenten som bestämmer vad den vill köpa.loser skrev:Så talar en bitter gammal man.Vad bestämmer att viss musik är kommersiell? Elvis sålde mycket, gjorde film osv. Var han kommersiell?
loser skrev:Till syvende och sist så är det konsumenten som bestämmer vad den vill köpa. Däremot kan jag hålla med om att konsumenten blir mer och mer fördummad / tappar den egna viljan.
loser skrev:Musikindustrin håller på att anpassa kostymen efter
försäljningen och kommer därmed att behöva skära ner än mer, samt hitta nya inkomstkällor innan den sektorn går bra igen. Fram tills det är det tyvärr så att Markoolio / Replay är det som säljer bäst i sverige. Samt musik som riktar sig till generationen som ligger kring 45 år nu. De har ingen större datorvana för att hålla på och ladda hem / bränna, men har växt upp med lp / cd skivan och köper därför "sin" musik.
Hurtig skrev:MCB är lite aggresiv inatt..
McB skrev:Ser man på! California Dreamin!
Edit: som blev någon lam dansversion helt plötsligt.![]()

, men det skall väl passa någon iaf.
MatteKholm skrev:Enligt Policyn för användning av PC och Internet inom landstinget är denna sida stängd.
![]()
Fazer skrev:Kan man spara ner det här på HD´n? Om, hur gör man då?
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Shelby Turner, klar för GGN
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |