Lim till handtag

Qwerty

Livs drömmare
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Sthlm
Hoj
Piaggio Liberty 2T
vad använder ni för lim till att sätta fast handtag? Mina är lösa och jag vet inte hur jag ska få fast dom utan att sätta dit dom förgott.
 
Jo det kanske funkar på nya handtag med detta gäller dom på Boldóren dvs 22år gammla. Det behövs lim.

Hm fast det kan ju vara värt att pröva din metod. gör det direkt i morgon. :tummenupp
 
Du kan ju använda dig av ståltråd och naja fast handtagen, görs på racehojar. Dra tråden runt handtaget längst in och tvinna hårt, vik sedan ner den tvinnade delen så att du inte sticker dig på den. Då går de att ta av igen sedan vilket ju är bättre än lim.
 
Nåt annat som funkar OK är färg. Funkar som glidmedel när man ska sätta på handtaget, och när det stelnar sitter det fast.
 
Citerar en på mcvaruhusets reservdelsavd. som jag frågade samma sak i förrgår: Klarlack eller spraylim.
(jag har köpt värmehandtag) :rodnar
 
Qwerty skrev:
vad använder ni för lim till att sätta fast handtag? Mina är lösa och jag vet inte hur jag ska få fast dom utan att sätta dit dom förgott.

Det absolut enklaste är att spraya med hårspray eller sprut-deo.
Då e det lätt att få på och när det torkar sitter det som fan. Ju mer du sprayar ju längre tid tar det innan det torkar.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top