lampor och krashkåpor

Optimalt

+ + + + +
Gick med
21 Mar 2003
Ort
Västerås
Hoj
cbr 1000 -06
Har funderingar på att lägga krashkåpor och göra hål för lampor och sånt. Är det ngn som gjort det eller vet om det överhuvudtaget blir bra?

Vad behövs det för verktyg, en dremel för att såga ur antar jag e lämpligt eller finns det annat som e att rekommendera?

Hur ska man enklast måtta ut vart lyktorna ska sitta, kåpan e ju inte direkt plan och rektangulär som vore det optimala.. :rolleyes:

Tacksam för tips och tricks
 
Jag har gjutit upp crashisar till min R1:a. Att passa in lamphålet är jobbigare än vad man tror.. Men med lite envishet så går det vägen. Jag har ingen dremmel utan fixade hålet med ett lös bågfilsblad och sandpapper.
 
För att svara på din andra fråga: Om din crash-kåpa överensstämmer med orginalkåpan så kan du grovmåtta utifrån din orginalkåpa för att få lyset rätt (så har i alla fall jag gjort, men då har jag också gjutit av min orginalkåpa varför jag vet att måtten är exakta på båda kåporna) och sedan fila in den på plats den sista biten på hojen.
 
Hmm, banåkning eller är det som alternativ till helförsäkring??
 
Tänkte mest på försäkringen. Tycker att den kan se rätt rå ut med dom kåporna på(läs: inte skitfult) och funderar lite på det om det inte e på tok för krångligt med lamphålen.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top