Laddar mer på tomgång än i driftsvarv?

Solhagaracing4

Vifferist
Gick med
20 Apr 2009
Ort
Kinne-vrelum
Hoj
2001 Honda VFR800fi
Hejsan har en VFR 750 -90 som laddar 14,5V på tomgång med ljusen igång och 13,6V i driftsvarv. Borde väl ligga lägre på tomgång än i drift?
Har misstänkt regulatorn så den är bytt så Volten ökade (låg förut på 14,2 tomgång o 13,4 i drift) men förhållanden mellan tomgång och drift är typ samma.
Kan misstänka nån Diod ellet stator?
Batteriet kan vara en gärningsman då den inte ville ge nog kräm vid start i mer än 6 sekunder efter en natts laddning. Ifs var den rätt urdragen innan den laddningen.
Har Laddat batteriet i 3 dagar och ska övervaka det till morgondagen om det dragits ur nåt.

Har ni några tips om eventuella bovar?
 
Hojen drar mer ström på högre än på lägre varv så om laddningen är dålig kan det visa sig på det sätt du beskriver. Ett dåligt batteri kan mycket väl orsaka ett sådant fenomen om det drar för mycket ström genom att det t.ex. är kortis i en cell.
 
Hojen drar mer ström på högre än på lägre varv så om laddningen är dålig kan det visa sig på det sätt du beskriver. Ett dåligt batteri kan mycket väl orsaka ett sådant fenomen om det drar för mycket ström genom att det t.ex. är kortis i en cell.

Ok. ska kolla så motståndet mellan faserna med vill gärna utesluta statorn :) Se om man vågar sig på att kolla Volten från faserna med.
 
Kolen kan börja studsa vid högre varvtal om släpringarna är slitna.

Då kan man få det här problemet.

Man kan även få det här problemet om kolens fjäderkraft är låg och kolen nästan utslitna.
 
Garanterat batteriet. Prova med ett friskt batteri så får du se att den reglerar spänningen jämnare med samma belastning. Om någon av statorlindningarna skulle vara defekta så har jag svårt att se att den skulle reglera korrekt inom området du beskriver.
 
Kolen ligger an mot en "kollektor" som är remsor av koppar som leder strömen in i rotorn. Som sagts kan kollektorn vara ojämn, och det "studsar". Men då gnistrar det massor.
Kass batteri kan oxå ge samma fenomen, som redan sagts.

Tror dock inte det behöver vara ett fel egentligen, regulatorn som styr laddströmmen (och därmed spänningen över batteriet) kan mycket väl lämna en för hög spänning vid tomgång, inget ovanligt faktiskt. Rätt spänning skall ligga kring 13 volt. 14+ är tvärtom för högt!
Jämför med likvärdig hoj eller ring en märkesverkstad för råd :tummenupp
 
Last edited:
Är det nått fel på hojen eller mäter du bara för att det är kul? Min hoj är ungefär likadan men funkar klockrent.
 
Misstänker nu batteriet mer. hade ju laddat det i nästan 1,5 dygn tors morgon till fre kväll typ, kopplade bort laddningen för att starta o kolla Hondans laddning.
Sen tog jag ur den o laddade vid sidan om i 2-3h.
Det stod över sen över natt utan laddning brevid hondan och på morgonen så låg volten på 12,24. satte i den i Hondan. knappt 2-3 sek på starten så var spänningen på 11,19V
 
Last edited:
Ett fulladdat batteri skall ha mellan 12,7 och 12,9 lite beroende på typ.
Ett tomt 12,3.

Ditt batteri har kastat in handuken.

Gällande laddning - just det här att man har lite högre spänning just på låga varv och det sjunker en aning vid uppvarning är helt normalt.

14,4V laddar batteriet vädligt bra,14 lite mindre och 13,7 motsvarar underhållsladdning.
 
Det var bara batteriet tur nog. Satte i det nya o kollade med båda regulatorer och det skiljde knappt 0,05-0,1 V mellan dem och den laddade 14,4V på tomgång och runt 13,6V på 5000varv
Och batteriet låg på 12,88v nyladdat ist för 12,2V som gamla
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top