Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Är inget proffs på förgasare. Men kan då inte minnas från mina stunder med dessa. Att dom suttit löst. Är det en dellorto förgasare? Har bara pillat lite med dellorto, och då drar man en del i just vakum o bensin slangen, vid eftertanke tror jag nog att dom skall vara fasta
Jag missförstod heltDet är inte slangarna som sitter lösa utan själva "metall-ingångarna" (inringade) som inte sitter fast ordentligt i förgasaren.

Det är inte slangarna som sitter lösa utan själva "metall-ingångarna" (inringade) som inte sitter fast ordentligt i förgasaren.
Har samma funderingar som du. En äldre Yamahas bensinkran där metall bensin in och utgångar går att ta loss, förstår inte hur de monterats och hur de ska bli tätt. Skumt!
Efter lite mer googlande så hittade jag att de pressas dit vid tillverkningen, med värmd förgasare och kyld "ingång". Lossnar det så kan man ha på bensintålig epoxy, bara man är försiktig vart det hamnar såklart![]()
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Shelby Turner, klar för GGN
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |