KTM rfs drevaxel glapp!

and3r5son

Ny medlem
Gick med
30 Nov 2013
Ort
piteå
Hoj
ktm 400 exc
för ett tag sen vart jag tvungen att klyva motorn och byta en blockhalva, smackade ihop allt och det fungerade felfritt, men nu ett tag efter känner jag ett glapp i drevaxeln, vet ej om jag kan har kört med för hårt spänd kedja och pajjat något i skogen då man känner ett glapp vid gaspådrag och gassläpp.

hur pass mycket glapp ska det finnas axielt på drevaxeln? är inte så sugen att splitta motorn en gång till nu under säsgonen,har man lyckats glömma nått vid monteringen eller går det att köra med utan att riskera något ännu värre?

tacksam för svar och tips =)
 
Att det glappar vid acceleration och motorbroms är inget konstigt. När det börjar glappa ordentligt så är kedjan helt slut. Om jag nu fatta frågan rätt skulle jag gissa på de :)
 
den växlar bra och oljan såg normal ut då jag böt i veckan, vart bara fundersam över glappet axiellt, om man lyckats knäcka nått, men det är väll bara köra och se glad ut :P
 
Någon tiondels millimeter spel ska det ju vara. Menar du att det är onormalt mycket spel på den?
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Back
Top