Ktm/motard frågor...

Duke_Rikard

Ny medlem
Gick med
21 Mar 2007
Ort
Stockholm
Hoj
Duke II -04
Tjena på er alla här inne.

Är ny på detta forum, kört GSXR600, GSXR750 & Hornet tidigare men köpte nyligen en KTM Duke II -04.

Nu till mina funderingar.

Hojen jag har är lite trimmad, bytt förgasare å dylikt. Även nerdrevad, när jag kör på motorvägen 150-160 så varvar den nästan 7000..

Hur tåliga är dessa maskiner?
Mår dom inte dåligt av att vara nerdrevade?

Vad är era erfarenheter kring detta?
Är det något man ska tänka på med en motard/Duke II ?
Finns det något som man ska vara uppmärksam på?

//Rikard
 
Saker lossnar på dom ,speciellt när man ligger på 7000 varv.

Motarder är inte gjorda för längre motorvägskörning.


Att dreva ner sin motard är enl min mening bara ett tecken på att man inte har förstått att pinnen vid vänster fot är kopplad till växellåda på hojen.
 
Om du ligger och kör 150-160 på motorväg så har du köpt helt fel typ av hoj. Tror att en streetfighter vore bättre för dig om du ska åka fort på motorväg och busa på mindre vägar.
 
Jag har inte köpt fel hoj, vill ha denna typ av hoj.. Men när jag åker från punkt a till punkt b så blir det ibland lite motorväg..

Man kanske skall byta tillbaka till orginal drev?

Hur håller dessa motorer?
 
Motorerna håller nog fint ska du se, bara man sköter dom! Men ligger man och pressar 160 24/7 med en sån här hoj så vette fan! Akta så du inte flyger av bara:)
 
Motorvägsfart sverige 110km/h? Säkert en mer vettig fart för hojen oxå om man nu måste åka motorväg ;) Jag skulle inte ligga å pressa min KäjtiM i 150-160 en längre tid, min är ändå orginaldrevad.. Ta en mindre väg istället å njut av kurvegenskaperna på duken :tummenupp
 
Tjenare Rikard,

Härligt att höra att du är ute o kör för fullt.

Jag tror att hojen håller bättre än du gör när du kör i de farterna. Risken finns att du vibrerar o blåser sönder. :)
Allt som nånsin varit bortskruvat på den hojen (det mesta) är loctite'at, men du bör ändå gå igenom skruvarna då o då.

Angående drevningen så är säkerligen 90% av alla KTM motarder nerdrevade. Men du fick ju med originaldrevet så det är bara att testa ifall du föredrar originaldrevningen. Vill du ha något mitt imellan så sätter du dit originaldrevet fram och det andra bakdrevet du fick med. Jag har för mig att det är 2 kuggar större än original. Eventuellt kan du bli tvungen att lägga till en länk till kedjan då.
Glöm inte Loctite när du sätter dit framdrevet bara.

/Nicke
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top