KTM 690 smc

Låter lovande! Endast kört R-versionen själv. Dock bara en kort sväng så fick ingen direkt uppfattning om komfort eller eventuella motorvägsetapper. (Självklart inte rätt hoj för det, men ibland måste man ju).

Tror inte jag skulle behöva bättre fjädring än standardmodellen då jag inte direkt lär pressa den på bana stup i kvarten. Men akra på en KTM känns ju rätt givet. Och med R får man just det, och annat kul "på köpet". Svåra, hypotetiska val.

Jag har acra systemet, Leo mellanrör på min samt acra mappningen så det går ju att fixa i efterhand. De flesta beggade har redan åtmistonde sliponet.
R modellen har ju lägre styre samt lite högre fotpinnar om jag inte säger fel så vanliga Duke är kanske tom att föredra på gata om du gillar buskörning:-).
 
Nyheter
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. S...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Back
Top