Krock i boländerna den 22 juni

Tzr_Racing skrev:
Lite nyheter..

1. Hans hjälm var tydligen knäppt. Men spännet hade gått sönder vid kraschen. Trots att denna crosshjälm kostade 5000:-

2. När han ramlade slog han i bakskallen, så den sprack upp. Vilket var både bra och dåligt. Bra, för det hindrade en innre blödning. Men alltid synd att han behövde slå i bakskallen. Den är fixad med två järn eller titan bitar. Vet icke exakt.

3. Han kommer att bli normal enligt läkarna. Dock kommer det ta ca 6 månader. Dock ligger han fortfarande på intensiven, han snackar fortfarande massa gojja.

Så vi ser framimot bättre dagar och hoppas att det läker så fort som möjligt!

Mvh Philip.


Tack Philip!
Jättetråkigt och väldigt onödigt :=(
synd om alla inblandade i den här olyckan...

Vi kanske kan skrammla lite till något roligt till den här knallhatten senare, när han har piggnat till lite.

Om du träffar hans färäldrar, så hälsa från oss här på Sporthoj att vi tänker på grabben.
:tummenupp

MVH
Roffe
 
VRM Roffe skrev:
Tack Philip!
Jättetråkigt och väldigt onödigt :=(
synd om alla inblandade i den här olyckan...

Vi kanske kan skrammla lite till något roligt till den här knallhatten senare, när han har piggnat till lite.

Om du träffar hans färäldrar, så hälsa från oss här på Sporthoj att vi tänker på grabben.
:tummenupp

MVH
Roffe

Vet inte om jag personligen träffar hans föräldrar. Min en av mina närmaste polare jobbar på samma ställe som Ludde. Ludde är han som var med om olyckan. Så jag kan be min polare föra vidare hälsningen. Om ca 2-3 veckor kanske man kan hälsa på honom så jag kan hälsa honom personligen med. :)

Mvh Philip.
 
Goda nyheter!!!

Såg Ludde idag. Han var på lelles. Hans käke var sned, lite hår var bortrakat, de hade sytt eller något. Sen så hade han gippsad arm och krycka, skruvar genom lårbenet med. Glad att han är uppe på benen igen. Pratar och allt. Huvet är friskt och normalt.
Bara vänta på att kroppen läker så kan han ut och köra igen!:banana

Mohammed frågade Ludde om han såg bilen när den svängde ut. Då sa Ludde: Nej, då hade jag ju aldrig krockat. Ni vet ju själva att jag aldrig har krockat förut..

Sen slog han lite på hojen, den låg nämligen på Lelles mc. Så sa han äh, får köpa en ny.. :D
 
Last edited:
Oja, så om några månader är han återställd. :)
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top