Kostnad garageförsäkring

Har TH och kör helårsförsäkring. Efter koll med alla f-bolag var ändå TH billigast, trots att den är påställd året om.
Hayabusa -04
Eskilstuna
Eget hus med garage
Halvförsäkring 4800:-/år
 
Tog kontakt med If idag eftersom de inte återkommit till mig som lovat. Personen jag pratade med sa att premien gått upp när det gäller garageförsäkringar genomgående. Eftersom min premie var förhållandevis hög blev skillnaden högre räknat i kronor och ören än de som har en motorcykeln med lägre premie. Om jag bott ute på landet hade premien varit halverad. I topp ligger Stockholm, Malmö, Göteborg. Helsingborg tillhör tydligen också toppskiktet.

Anledningen bakom höjningen var mer diffus. Personen jag pratade med visste helt enkelt inte. Eftersom jag inte förvarar min motorcykel där andra har tillgång till utrymmet i ett enskilt garage tycker jag att en höjning med 100% är rätt magstark minst sagt.

If har haft bra premie på sin garageförsäkring genom åren. Mycket möjligt att de fortfarande har det. Tänkte lyfta luren och ringa ett par bolag och kontrollera saken. Kanske får jag en bättre premie även påställd. Det hade gjort betydligt mer för plånboken än nuvarande garageförsäkring. :tummenupp
 
Folksam
2005 ZX6R
Betalar 359:- i månaden för garage försäkring.
Eget garage
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top