kopplingen flummar

steff

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
sthlm
Hoj
Yamaha R6 -00
när man drar in kopplingen går det att varva ur motorn men när du kör och drar in kopplingen så lägger den sig inte på tomgång utan den ligger och motorbromsar. alltså om du drar in kopplingen går det att varva ur. men den går inte nedanför det vanliga varvtalet där motorn ligger. den vill inte ner på tomgång men ibland går den ner på tomgång.

ex: du kör på sexan och maxxar du ska rulla drar in kopplingen. motorn går inte ner på tomgång utan ligger med varvtalet men du kan varva ur den om du vill.

vad kan vara fel? det är en yz 125 -98 det gäller....
 
Låter lite som att kopplingen fortfarande tar. Motorbromsen på en 2T 125:a är ju inte så överväldigande, så det kan vara så att koppling orkar hålla igång den trots att du minskat trycket på lamellerna. När du drar kopplingen och varvar så är det mycket mer kraft som gör att lamellerna slirar lättare.

Pröva att justera kopplingen så att den tar längre ut på handtaget.

Gör inte det någon skillnad, pröva att byta olja. Pröva ett annat märke, de använder ju olika additiv. Kör ett tag med den nya oljan innan du drar slutsatser.

/J
 
mm jag tror det är så att den inte kopplar helt... men handtaget kör så att det kopplar så mycket som det går så det är inte där problemet ligger... det finns ingen justeringskruv i motorn? typ där oljan och lammellerna finns nån justeringsskruv där?
 
stål plattorna mellan kopplings lamellerna kan va skeva också.
riv isär å lägg dom på en glas skiva eller nått annat som är rakt
å kolla.
när du ändå har grejerna i sär kolla kopplings korgen å hubben är dom slitna får du samma problem.

/Mattiias
 
LUNKEN skrev:
stål plattorna mellan kopplings lamellerna kan va skeva också.
riv isär å lägg dom på en glas skiva eller nått annat som är rakt
å kolla.
när du ändå har grejerna i sär kolla kopplings korgen å hubben är dom slitna får du samma problem.

/Mattiias

"också" du menar att det även finns en justeringsksruv?
 
Om lagret för kopplingskorgen är slut så kan den vibrera och röra på sig - det skulle kunna orsaka just det fenomenet. Likaså om muttern för kopplingskorgen sitter lös eller har lossnat.
 
Nyheter
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Back
Top