Konvertering ?

MarkusJH

Ny medlem
Gick med
17 Sep 2011
Ort
Borås
Hoj
Suzuki rm 250 -03
Tjena! Ursäkta då jag är både ny i forumet och ny inom supermotard, så dumma frågor kan förekomma ...

Efter att ha testat att köra en kompis supermotard på bana så kände jag att detta var nått för mig, då jag redan har en hoj ( Suzuki RM 250 -03 ) så tänkte jag att de kanske går bättre att konvertera den än att köpa en ny hoj för massa mer pengar.
Så till min fråga, vart kan man hitta grejar att konvertera min nuvarande hoj? Mer än att fixa småsakerna som måste finnas såsom uppsamlings kärl m.m så va bör jag fixa på hojen? Tex fjädring eller så?

// markusJH
 
Börja med att kränga på SM-hjul och flytta ut bromsoket för att matcha den större skivan. Sedan kommer du känna vad som begränsar dig mest. Övrigt du kan fixa (i hyffsat nämnd ordning) är:
- Kralligare bromsok/bromspump
- Hårdare fjädrar fram/bak
- Shimsa om dämparna
- Stoppa i slirkoppling
- Trimma motorn

Jag skulle tro att om du kränger på hjulen och känner att det här är skoj så är det billigare att köpa en beggad hoj som är klar än att bygga om den du har. Dels finns det inget färdigt till din hoj och den kommer heller inte ha något värde som SM utan du kommer att stå kvar med en del grejer när det är dags att sälja. Jag skulle inte fortsätta längre i listan än till hårdare fjädrar iaf, hjul och bromsar går alltid att flytta med till nästa hoj.
 
Det är inte ngn ide' att ha slirkoppling.I övrigt är det som Met säger.

Men mitt råd är att köpa en färdig cykel. Blir bara en massa strul och pengar i sjön att konvertera den du har.
 
Det är inte ngn ide' att ha slirkoppling.I övrigt är det som Met säger.

Men mitt råd är att köpa en färdig cykel. Blir bara en massa strul och pengar i sjön att konvertera den du har.

Så klart, slirkoppling på en 2-taktare verkar ganska onödigt :huvet Sorry!
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top