Komplicerat att kränga på en digital mätare på en 640 -02?

Spiken

aka. Strajpen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Nässjö
Hoj
KTM Freeride 250R 2016 | KTM 640 SM 2002
Efter att ha klotat med hojen, en KTM 640 SM 2002, har jag nu börjat fundera på att göra lite ombyggnationer och modifieringar. En av dem är att byta från analog till digital hastighetsmätare då min gamla har blivit krossad. Är detta ett svårt ingrepp? Jag kör just nu med cykeldator, men det är bara en temporär lösning och inget jag egentligen vill köra med. Jag hade tänkt byta till den mätare som sitter på nyare KTM:r, men är lite osäker på hur det blir med elen. Kommer det behövas klippas och kopplas om mycket i sladdarna, eller är det något man gör över en fikarast? Jag har skarvat och lött lite tidigare, men el är inte mitt bästa ämne så att säga.

Vad mer behövs än:
1 st digital hastighetsmätare
1 st digital hastighetsmätarkabel
1 st magnet/givare

Kommer det behövas moddas något vid bromsoket för att kunna fästa kabeln? Kommer jag att bli utan några funktioner när jag gör denna mod (dvs. finns det givare för t.ex. varvräknare på nyare modeller vilket min inte har)?

Hade även tänkt köpa en nyare lykta, antingen den som sitter på 640 SM 2005 eller den som sitter på nyare EXC. Trist nog kan jag inte hitta några sprängskisser på dessa (har kikat på ktmworld samt googlat) eller något "ktm part number", annars hade det varit ganska lätt att kolla hur fästena ser ut.
 
Tja det är inte svårt att byta ut mätaren till digitalt.
Personligen rekommenderar jag starkt Acewells mätare, var nån tråd om det förut och jag tror alla som testat acewell är toknöjda med dom dessutom är killen som säljer dom förbannat bra att ha att göra med på alla sätt.
Jävligt hjälpsam och serviceinriktad och ger en ett superbra bemötande alltid.
Dock är det inte det billigaste alternativet men det är jävligt bra kvalité på dom så dom lönar sig i längden och så jävla dyra är dom ändå inte tycker jag perosnligen efter att ha kollat runt och jämfört vad man får för samma stålar på andra ställen.

Men kolla in

http://www.acewell.se/
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top