Koll på Husabergservice?

Faeldt

We are 138
Gick med
26 Feb 2008
Ort
Skog
Hoj
Honda CBR1000RR -08 -SÅLD, Husaberg FS 650 -07 -SÅLD, Honda CB250N-81, Yamaha FZR1000-94
Hej!

Jag har fått en förfrågan att byta tillbaka till min "gamla" Husaberg FS 650 2007.
Den har idag gått 96 timmar, men då jag har fått för mig att det är motorrivning vid 100 timmar, och då man inte har tummen på rätt ställe ibland så känns det som att lämna in för att göra detta kan bli dyrt.

Så är det någon Husamekaniker/fantast/ägare som kan ge mig lite kött på benen, så vore jag evigt tacksam.

Har kollat på Husabergs hemsida, men jag tycker serviceschemat är så luddigt.

Tack på förhand!
//Faeldt
 
ta kontakt med "Migesson" här på forumet. Han har själv haft en Husaberg 650 och är en duktig mekaniker!
 
Byt nållagren vid vipporna+ev kamkedja och kör ett tag till om den låter frisk.
 
Serviceintervallen med komplett renovering vid 100h är aningen överilat vid gatåka. Sköt grundservicen med olja+filter+ventilkoll och gör sedan såsom Busaberg säger.
 
Jag är beredd på att hålla med där, jag vet inte vad det är som har gjort att man är så fruktansvärt rädd att tumma på servicen då det kommer till Husaberg. Majoriteten dömmer ju ut en om man byter olja/filter och ventilkoll vid 15h och inte var 5h. Vad jag förstår så var äldre modeller mer känsliga än 06 och uppåt.
 
Det hände inget speciellt till -06.Olja behöver inte bytas var 5:e timme och ventiljustering kan du gott och väl vänta 30 timmar med.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top