Fy fan vilka kval du måste lidit.. Ger dig en virtuell klapp på axeln!gixxer1000Mike skrev:Ja älgen stendog på plats, blev sånt tryck i älgen att den sprack och inävlor sprutade ur,tur det var älgen som sprack och inte jag.
M.v.h/Moosekiller![]()

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Fy fan vilka kval du måste lidit.. Ger dig en virtuell klapp på axeln!gixxer1000Mike skrev:Ja älgen stendog på plats, blev sånt tryck i älgen att den sprack och inävlor sprutade ur,tur det var älgen som sprack och inte jag.
M.v.h/Moosekiller![]()
gixxer1000Mike skrev:1.
100 km/h rakt in i en älg.
2.
Fullutrustad.
3.
Hjälmen trycktes in så båda ögenen blev uppsvällda som bollar,en visirbit skar sönder en muskel i ögat,krossat knä blev hängandes på utsidan av skinnstället,lårbenet oxå utanför skinnstället men det fick jag tillbaka in i låret igen, spräckta revben på vänster sida, sedan blev jag liggandes 18 timmar innan jag hittades.
4.
Hojen gick i stort sett förbi utan att ta i älgen rakt ut i en myr=mjukt,all plast + tank och lysen trasiga men alla vitala delar oskadda.
5.
Lätt 10++,gjorde som ondast efter 12-14 timmar, ville dö.
Hultan skrev:Va fan, folk har alltså ramlat i runt 200knyck och klarat sig ganska ok?! Då gäller det väll att man ramlar o glider bara, träffar man nåt måste man väl i princip vara finito..
Ok, vad gjorde du för bus när du körde på flygfältet?sege skrev:En vurpa på flygfält i runt 200 knyck, gled en bit och hade lite ont. Inget farligt. Nästa vurpa var säkert 50 km/h långsammare men då var det bilar, stolpar, mitträcken och annat skit ivägen.
Inte klota med skrot i närheten är nog en bra taktik.
Hultan skrev:Ok, vad gjorde du för bus när du körde på flygfältet?
Ok, två hjul alltså?sege skrev:Tyckte jag var grimmast i världen på att köra på bakhjul. Gick asbra tills jag skulle köra på 2 hjul i halv storm. Typ.
Hultan skrev:Ok, två hjul alltså?
Okaj.. Huu, antar att det bara är en fråga om tid alltså.. Hoppas man klarar sig bara..sege skrev:Jag satte ner snett och fick vobbelbobbelurban åt helvete.
Muskedunder skrev:1. Hur fort gick det vid tillfället?
2. Hade du utrustning?
3. Blev du skadad? I sådant fall, hur pass?
4. Hur gick det för hojen?
5. Hur ont gjorde det på en skala 1-10, om ett är att vrida magfläsket ett halvt varv och 10 är att klämma testiklarna i ett skruvstäd.
Hultan skrev:Va fan, folk har alltså ramlat i runt 200knyck och klarat sig ganska ok?! Då gäller det väll att man ramlar o glider bara, träffar man nåt måste man väl i princip vara finito..
Muskedunder skrev:Här kan ni som har dragit omkull med hojen berätta för den skara som inte gjort det, hur pass det känns, hur omfattande det är, och kanske att man borde ta det piano på hojen ibland.
1. Hur fort gick det vid tillfället?
2. Hade du utrustning?
3. Blev du skadad? I sådant fall, hur pass?
4. Hur gick det för hojen?
5. Hur ont gjorde det på en skala 1-10, om ett är att vrida magfläsket ett halvt varv och 10 är att klämma testiklarna i ett skruvstäd.
Hultan skrev:Okaj.. Huu, antar att det bara är en fråga om tid alltså.. Hoppas man klarar sig bara..
ktmjacke skrev:Sen har jag lyckats med att göra en överstoppie för att inte köra in i en bil mitt i s-holm oxå,för att jag glodde på brudar o inte såg att kön stannat.Lite pinsamt.
Ja det är ju så, vilken kategori till hör Micke då?Micke-78 skrev:Det finns 2 sorters mcförare. De som har vurpat...och de som kommer att vurpa.![]()
Vilket påminner om en story. Min polare hade en Z1000 med högkompad 1260, stora ventiler, halvvassa kammar, smottisar, högljutt sidewinder etc. Just då satt det en originalsving på = wheeliebenägen (jag hjälpte honom senare att konvertera till en längre sving). Och dessa hojar hade en centrifugalspärr så att det inte gick att peta i högre spett än 1:an stillastående. Och hans hoj hade generatorn borttagen eftersom den ändå inte laddade.ktmjacke skrev:... en bensinstation ...
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |