Klasser i Dragracing

Top Eliminator

Då vi i MSDR inte kunde bjuda upp till lika bra banor som TSDS valde vi att slopa ordet "Top" och bara använda Eliminator Bike som klassnamn och BO blev satt utifrån bankvalite - inte för att begränsa prestationen.
Nu i år har det tydligt framkommit att vi spred otydlighet genom detta och ändrar till 2010 klassen till Top Eliminator Bike där det är Banbreakout som avgör.
Men då blir det ett stort steg mellan SGB och TEB. Kanske inte i realiteten eftersom banorna inte håller för sexsekunder repor.
Men ska MSDR köra Pro Street Bike?
Vänligen
Peter Norling
 
Nu i år har det tydligt framkommit att vi spred otydlighet genom detta och ändrar till 2010 klassen till Top Eliminator Bike där det är Banbreakout som avgör.
"å de' e' bra". Eh... Ni kör väl då med exakt samma regelskrivning som orginalet i TSDS... :tummenupp
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top