Klasser i Dragracing

Top Eliminator

Då vi i MSDR inte kunde bjuda upp till lika bra banor som TSDS valde vi att slopa ordet "Top" och bara använda Eliminator Bike som klassnamn och BO blev satt utifrån bankvalite - inte för att begränsa prestationen.
Nu i år har det tydligt framkommit att vi spred otydlighet genom detta och ändrar till 2010 klassen till Top Eliminator Bike där det är Banbreakout som avgör.
Men då blir det ett stort steg mellan SGB och TEB. Kanske inte i realiteten eftersom banorna inte håller för sexsekunder repor.
Men ska MSDR köra Pro Street Bike?
Vänligen
Peter Norling
 
Nu i år har det tydligt framkommit att vi spred otydlighet genom detta och ändrar till 2010 klassen till Top Eliminator Bike där det är Banbreakout som avgör.
"å de' e' bra". Eh... Ni kör väl då med exakt samma regelskrivning som orginalet i TSDS... :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top