Kinnekulle 27 och 28 maj med SMC-Väst

Hera

Just idag är jag stark
Gick med
12 Jun 2008
Ort
Göteborg
Hoj
Yamaha R6 -08
Hojsäsongen närmar sig och därmed även SMC Väst Avancerad Kurs på Kinnekulle!!! :banana

Första tillfället går av stapeln 27-28 maj. Passa på att köra två dagar i följd för att få maximal utdelning av kurserna.

Alla motorcyklister oavsett ålder, erfarenhet eller körstil kan utveckla sina körkunskaper. En utbildning på storbana erbjuder en unik möjlighet att fokusera på sin egen körning utan att vistas i den allmänna trafikmiljön. Våra duktiga instruktörer kan bemöta alla utbildningsbehov. Många har tävlingsbakgrund.

Vi kommer i år att använda namnet Avancerad Kurs (AK). Tidigare har namnen Broms & Kurv-kurser (BKK) samt Sporthojkurs. Det är dock i grund och botten samma kurs men med lite olika målgrupper detta löser vi genom grupp indelning.

Kursavgiften för Kinnekulle på fredagar 1450 och på lördagar 1500 kr för SMC-medlemmar. Är du inte SMC-medlem tillkommer 375kr vid första tillfället, men då ingår också ett års medlemskap i SMC.

Bokning här: www.svmc.se/school
Mer information hittar du här http://svmc.se/templates/Page.aspx?id=8723

Vi ses i sommar! :tummenupp
SMC Väst
 
Last edited:
8/5 är det en BMW-dag. Andra hojar är såklart välkomna. Den största skillnaden är väl att det är fler tyska bågar på bananen :) Upplägg och innehåll skall vara samma.
 
Det lär inte vara något bekymmer med ballfaktorn :-) Man får vara en skicklig och rutinerad lipsill om man ska lyckas ha tråkigt när man kör bana ;)
 
Vad är skillnaden med kursen den 8:e maj?

SMC Väst har Kinnekulle som hemmabana och instruktörerna kan både banan och logistiken runt en kursdag i sömnen.

Dvs viss risk för sömniga instruktörer!!! :rolleyes: :tungan

Eller så är det mer eller mindre en garanti för en optimal kursdag! :tummenupp
 
Last edited:
Kommer bli dyr sommar detta... får boka in denna körning också.
Förhoppningsvis kan jag dra med damen där hemma också :tummenupp
 
Inte för att hetsa eller så :tungan men nu är det bara 3 platser kvar på lördagen.... Vilka kniper de sista platserna??

Börjar även trilla in bokningar på fredagen. Kommer bli en grymt rolig kurs :banana
 
Det gick fort! Nu är reservlistan aktiverad för lördagen.

Ni som hittils bara anmält er på lördan, överväg ordentligt att också anmäla er på fredan medans det finns platser kvar. Ni vet hur irriterande det är att i efterhand inse hur dumt det var att inte boka 2 dagar på raken när det väl begav sig :)
 
Nu blev man ju sjukt sugen på att köra fredag med...

Hur gör man med val av steg nu? Har ju valt steg 1 på lördag redan. Ska jag skriva steg två på fredag och så ordnar det sig när man väl är där eller ska man ringa och få det rätt med en gång?
 
Nu blev man ju sjukt sugen på att köra fredag med...

Hur gör man med val av steg nu? Har ju valt steg 1 på lördag redan. Ska jag skriva steg två på fredag och så ordnar det sig när man väl är där eller ska man ringa och få det rätt med en gång?

Inga problem, anmäl dig som vanligt så fixar vi det! :tummenupp
(Kolla PM för detaljer)
 
SMC Väst har Kinnekulle som hemmabana och instruktörerna kan både banan och logistiken runt en kursdag i sömnen.

Dvs viss risk för sömniga instruktörer!!! :rolleyes: :tungan

Eller så är det mer eller mindre en garanti för en optimal kursdag! :tummenupp

Har själv åkt några gånger med SMCväst på Kullen och måste säga att det var klockrent organiserat och schysst stämning så man kunde koncentrera sig på att ha kul och kanske till och med lära sig något.

Ser fram emot 27:e och 28.:e !!!:tummenupp
 
Senaste tiden med hyffsat väder verkar ha väckt många ur vinterdvalan. Bokningarna för fredagen (27e) börjar ta ordentlig form!

28 är fullbokad sen ett tag tillbaks, reservlista finns aktiverad för den som vill chansa den vägen...
 
Verkar som att vår marknadsföring med Prov-på-kurser på Bike-dagarna i helgen slår väl ut!! :tummenupp

Nu går även fredagen åt som smör i solsken!!! :D

7 nya bokningar på två dygn! I den här takten är även fredagen fullbokad till helgen :D 15 platser kvar i skrivande stund.....
 
Jag har anmält mig till den 27/5 och undrar ifall någon annan skall dit och tänker ta in på något vandrarhem dagen innan eller dyl? I så fall kunde vi göra sällskap dit:) Någon?
 
Fullbokat både 27e och 28e! Reservlistor aktiverade.

Nästa chans att köra med SMC Väst på Kinnekulle är i Augusti. Däremellan har vi tänkt invadera den stora kalkön borta i öst! 4-dagars på Gotland Ring i början på Juli :) Ni hittar allt på svmc.se/school
 
Får tacka och bocka för den sjukt roliga helgen och bra instruktioner, Hera :tummenupp. Hälsa och tacka Cissi med.

//O
 
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top