Kicken har låst sig på KTM:EN

Laddrack

Busmört
Gick med
30 Oct 2007
Ort
Västerås
Hoj
KTM exc 125 sm(SÅLD) Kawasaki KMX 125-02
hejsan

var ute och körde idag och bensinen tog slut så jag stannade och slog på reserven och började kicka 1 och andra och på 3 kicken så låste den sig. Då tänkte jag att kolven hade skurit eller nått men vi tog loss cylindern och det såg fint ut.

likasom kicken så satt veven fast: Kan de va vevlagret eller kickdrevet eller nått annat?

vad kan ha hänt? vad ska jag göra?:va

Att tilläga de är en: exc 125 2001

Tack på förhand //laddrack
 
På en del KTM sitter ett litet kickdrev i två delar direkt innanför kåpa och kicken. Detta har till uppgift att dra med veven runt då man kickar en liten hake på drevet träffar en avbärare då kicken går till utgångs läget vilket gör att drevet lyfter från sin andra halva och den undre delan kan rotera utan att ta i kicken. Just denna lilla vinkel har en förmåga att gå av just då man släpper kicken och den lilla bit som lossnar kan lägga sig vid kopplingskorgens drev och följden blir tvärstopp !!

Kolla detta som ett tips !

//Sören
 
Provade att rulla den bakåt med växeln i och då släppte de men frågan är om kicken bara låste sig elelr om något fastnat där inne vad kan vara orsaken till detta?
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top