Kedjelås! Tips-Tack!!

Jag har just köpt en bakfälg till en ZZR 1100 som jag ska montera på min GPZ och på bakdrevet som sitter på den är det kraftiga repor som ser ut att ha uppkommit genom att kedjan lossnat och troligen låst hjulet.
Fälgen kommer från en kvaddad hoj så det var antagligen därför den kvaddade.
Jag tänker inte använda clipslås längre för jag tycker att det är onödigt att riskera att bakhjulet låser sig när man kör i 200 när det lätt kan undvikas genom att använda ett annat kedjelås.

Bilden är rätt dålig för jag tog den med telefonkameran, men med lite fantasi kan man se vad den föreställer.
 

Bifogat

  • Bild(22).jpg
    Bild(22).jpg
    24.5 KB · Visningar: 87
Nr:18 skrev:
Kom hit med hojen så kan jag nita den gratis, jag har ett nitverktyg. :tummenupp
Skulle va kul o se hur den ser ut,har du möjligtvis en bild????På min dragracingtid så körde vi bara med silicon på låset,funkade bra.Men det kanske är skillnad på en gathoj.Men om kedjan verkligen e rak så borde det ju inte bli några brytkrafter i den ledden tycker jag,bara drag.
 
GSXR1100R skrev:
Då har du inte kört tillräckligt fort, jag gav upp med clipslås efter 3 tappade clips, dom flyger av när man kör +250 km/h
Tja, allt är ju relativt men 260 knyck var inga problem.
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top