Kan polisen ge böter/straff i efterhand, om de inte får tag på en?

Läste i tidningen för några år sen om en som kört ifrån polisen med mc men dom kände igen honom och gav han böter i efterhand. Saken gick till rätten och dom trodde på polisen att dom visste vem som kört och han åkte på böterna. Så JA man kan åka på det i efterhand men jag tror inte det är så vanligt.

Du kanske har läst en historia jag berättat här på sporthoj. Det var egentligen helt uppenbart för vem som helst med hjärna att polisen ljög men nämndemännen valde att tro på polismannen som minsann känt igen föraren när dom möttes.
 
Du kanske har läst en historia jag berättat här på sporthoj. Det var egentligen helt uppenbart för vem som helst med hjärna att polisen ljög men nämndemännen valde att tro på polismannen som minsann känt igen föraren när dom möttes.

Ja tror det var så i det fallet att det var typ grannen,sonen,dottern som snuten kände igen o då är det kört - tror inte snuten skulle sagt/vittnat annars så.

Det var blicken eller ögat - var klart
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – ...

Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Fact...

Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. S...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Back
Top