Kan man ha uppkörning utan mc skor?

KalleHåkanson

Ny medlem
Gick med
30 Apr 2020
Ort
Uppsala
Hoj
Hemlighet...
Hej! Jag har uppkörning för Motorcykel väldigt snart och undrar om jag måste ha MC skor vid uppkörningen?? Jag har beställt de fast det står att de kommer innan själva uppkörningen. Jag undrar om jag skulle kunna göra uppkörningen utan de eller kommer jag kunna få låna? (Jag är privatist) Jag har såklart allt annat skydd redo.

Tack för svar!
 
Jag ska direkt poängtera att jag inte vet hur det förhåller sig. Men mitt tips lyder, försök att låna ett par skor/stövlar gjorda för mc-bruk. Dels för att det visar inspektören som håller i uppkörningen att du tagit lektionerna i riskettan på allvar, dels för att du inte ska behöva tänka på något annat än själva uppkörningen när det är dags. Det finns risk att det tar bort fokus om du tänker på nåt så trivialt som ett par dojor.
Men, viktigast av allt, du vill inte gå omkull med ett par skitskor på fötterna, det är oftast kroppens "ändar" som tar stryk vid en marksyning!
Stort lycka till!
 
Jag hade inte chansat!

När jag körde upp med trafikskolan så hade någon tagit mina favoritstövlar så jag fick ta en storlek mindre, vilket funkade när jag körde men de var trånga att gå i.

Så jag hade full mundering på mig på vägen dit i bilen med körskolan och när vi kom fram och skulle anmäla oss så tittade han på mig från topp till tå och sa sen: du ska väl inte köra upp i de där och pekade på mina sneakers.
 
Vilken skyddsutrustning ska jag använda?
Du som gör provet ska bära ändamålsenlig skyddsutrustning avsedd för motorcykelkörning. Utrustningen ska bestå av skyddskläder av skinn eller annat kraftigt material samt skyddsglasögon eller motsvarande, kraftiga stövlar eller kängor, handskar, ryggskydd och hjälm. Utrustningen ska vara fri från skador.

Från https://www.trafikverket.se/korkort/korkortsprov/motorcykel/korprov-for-motorcykel-a1-a2-a/
 
Kugg direkt. Du får inte ens inleda provet.
Du ska inte ens ha mc "skor", du ska ha mc stövlar.
Du bor i Uppsala, Lelles Mc har enorm outlet avdelning, vilka stövlar som helst till billigt pris, ingen ursäkt.
 
Den vanligaste skadan på motorcyklister är på fotleder. Även om de mot förmodan skulle tillåta körning utan riktiga stövlar så är det förbannat jobbigt att leva med trasor i stället för benbitar i övergången från ben till fot.

Det är alltså inte bara dumt, det är dumt också.
 
Hur är det med Byxor då? Jag har ett par Mc Jeans, som är aramid undersydda. Kommer jag inte få köra upp med de heller?
 
Alla kläder och skydd ska vara godkända, se gärna ordentlig ut, utan slitage och knäppta knappar/band så behöver de inte ens tänka på att din utrustning kan vara kass. Kommer du inte från körskola så antar jag det är större risk att de inspekterar både utrustning och hoj.

Mitt tips, gör allt du kan för att få tag på riktig utrustning, tvekar du så tvekar förmodligen dom ännu mer.
 
Hur är det med Byxor då? Jag har ett par Mc Jeans, som är aramid undersydda. Kommer jag inte få köra upp med de heller?
Vet ej. När jag höll på var det en kontrovers. Typ 10% chans att inspektören lät dig genomföra provet, 90% chans att han sa stopp direkt, åk hem, 1600 spänn åt skogen utan att få köra en meter. Återigen, lelles outlet.
 
Du får köra upp i mc-skor. Behöver icke vara stövlar. Grabben har 2 ggr kört upp med skor A1 och A2. Ryggskydd måste du ha. Inspektören känner på ryggen om han inte tydligt ser ett skydd. Jag betvivlar starkt att du inte får köra upp i kevlarjeans. Såg en kille som körde upp med kevlarhoodie på överkroppen utan att få några problem.

Kör upp i skyddskläder som du trivs i det blir bäst så.
 
Hur är det med Byxor då? Jag har ett par Mc Jeans, som är aramid undersydda. Kommer jag inte få köra upp med de heller?

Det är inga problem alls att köra upp med jeans, så länge de är avsedda för motorcykelkörning så är det lugnt. Kraven är faktiskt ganska lågt ställda, man kan i stort sett ha vilken skräputrusning som helst, så länge man har kläder och skydd avsedda för motorcykelkörning så får man köra upp med dem. Givetvis bör de rimligen vara någorlunda hela så att de fortfarande fyller sin funktion..
 
Det är inga problem alls att köra upp med jeans, så länge de är avsedda för motorcykelkörning så är det lugnt. Kraven är faktiskt ganska lågt ställda, man kan i stort sett ha vilken skräputrusning som helst, så länge man har kläder och skydd avsedda för motorcykelkörning så får man köra upp med dem. Givetvis bör de rimligen vara någorlunda hela så att de fortfarande fyller sin funktion..

Tack, Är det samma sak för skorna eller? För jag har typ några "MC sneakers" som jag köpte på en mc affär.
Borde de också funka om man tänker med samma logik?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top