varför heter det just 'kampsport'?
hur kan det vara 'sport' att sparka på nån som ligger ned tex?
är det inte mer korrekt att det skulle heta 'en lördagkväll på stureplan' tex?
Vad är det som får dig att tro att man inte kan utföra kampsport när man ligger ner?
Eller om man är i vatten, på en hästrygg, i luften, på en sandstrand, knästående eller på andra ställen.
Det är bara folks okunnighet och fördommar som spelar in.
Att säga som du gör är det samma som att säga att en ishokeymålvakt inte kan vakta målet när han ligger ner. Självklart kan man det. Det är bara svårare och kräver annan teknik.
Man kan ju lixom inte bryta ishokeymatchen och tilldömma det ena laget mål bara för att målisen slängt sig och räddat ett skott, och sen inte hinner upp på skridskorna igen.
Abstruse: Det där du nämner om gentlemannaheder kan jag hålla med om. Om någon får in en bra träff på sin motståndare och denna faller till marken så tycker jag inte att fightern ska behöva fortsätta slagen på någon som nästan är helt utslagen. Man räknar ju poäng också liksom.
Nja. Som du vet så tappar man ju ibland balansen om motståndaren får in en lyckoträff.
Uniefär som när man kör irlänskfylla och springer runt en stång för att sen springa tillbaka till sitt lag.
Då är man ju lite snurrig bara och kanske ramlar. Och det försvinner ju efter några sekunder.
Klarar man att försvara sig under den snurriga tiden så vill man ju inte ha förlorat bara för att man varit snurrig. Så det är ju dåligt av domaren att bryta för en sån sak.
Och det medför ju att den attakerande måste fortsätta och fullföja sin attack även om motståndaren ligger ner.
Men är man snurrigare än att man inte kan försvara sig, så syns ju det direkt och domaren bryter.
Last edited: