Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Sådär ja!! A-kortet.
Uppkörningen gick perfa. Fick göra om inbromsningen från 90km/h för jag bromsade för hårt... Tror nästan jag lyfte bakhjulet i inbromsningen efter serpintinbanan men han sa inget så då gjorde jag inte det heller![]()
Lite dålig uppsikt vid infart på motorväg så jag fick göra om den.... Annars bara bra. WOHAAAAAA!!
Då var man färdig med A2 kortet och kan äntligen ta sig ut på väggarna och köra hoj![]()
Grattis BrotherJack! =)
Själv så kuggade man teoriprovet idag, fattades 2poäng![]()
![]()
Så blir till att åka till sturbuder (Sthlm) på måndag med ett nytt försök, så tänkte höra bara om det finns något vettigt ställe att parkera bilen på i närheten?
Ska skriva upp på Västra Järnvägsgatan 7 (111 64)
Finns säker någon i detta forum som har koll tänkte jag =)
Är inte tåg något alternativ för det är ju mitt inne i smetenJag skrev upp i Stockholm förra året men av den anledningen att jag jobbade hos en kund och veckopendlade med tåg.
Om du övar mycket så att det sitter som bomben så ska det nog gå bra. Jag försökte också att öva med marginaler dvs att jag prövade att köra höghastighetsbanan i 60km/h och även med en kort accelerationssträcka.Jag håller på med A-kortet just nu och det går bra. Dock undrar jag lite över storleken på övningsbanan jag kör på med körskolan. Den känns väldigt liten i jämförelse med Trafikverkets video (högfart och bromsning). Jag måste verkligen gasa fullt och växla från 1:an direkt till 3:an för att hinna få upp hojen i fart, och ändå hinner jag inte upp i 50 km/h förrän jag redan kört igenom halva konbanan. Det kan väl ändå inte vara så det ska gå till?
Ni som har kört upp, var det stor skillnad mellan er övningsbana och Trafikverkets? Jag känner bara att det sista man vill behöva göra vid en uppkörning är att köra en annorlunda bana än den man övat på i flera veckor. Det kanske inte spelar så stor roll eller? Enkelt att anpassa sig? Förklarar de ordentligt hur man ska köra vid uppkörningen?
Stort grattis Erhugpremiärturen redan avklarat antar jag ?
![]()
1. AxelSa, Kalmar, A
2. JwBob, Uppsala, A2
3. slangklämman, tullinge, A
4. Extrusion, Göteborg/Säve, A - Privat
5. Brother Jack, Örebro, A
6. Knug, Tibro, A2
7. Erhug, Karlstad, A
Korrigera om jag skrivit fel eller missat någon
Skickas från min iPhone via Tapatalk
Får man fråga vad ni kört för läroböcker för teorin?
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |