Köpråd Husaberg 501 -92

NuclearX

Ny medlem
Gick med
1 Jan 2004
Ort
Solna
Hoj
Kåteem
Ska följa med min bror och åka och köpa en Husaberg 501 -92 imorgon.

Då skulle det kännas bra att ha lite koll på om det är något speciellt man bör kontrollera.

Har läst på forumet här att det verkar vara lite meckande med dem iom att de är så raceaktiga i motorn.

Bristerna som var på den var visst att packboxen vid växelspaken läcker olja.
Men det gör den bara om man har för mycket olja i den sa ägaren.
Detta låter ju lite skumt... hur välservad är cykeln om han fyller för mycket olja, eller menar han att cykeln är körd med för lite olja för att det inte ska läcka.


Hur svårt är detta att åtgärda?

Skickar med en bild på den oxå.
 

Bifogat

  • husaberg web.jpg
    husaberg web.jpg
    36.2 KB · Visningar: 171
Last edited:
Med en så gammal 4-t enduro, och i synnerhet Husaberg som då var sprillans nytt företag, gäller det att kolla igenom hela cykeln in i minsta detalj.
 
Jo jag hopppas att vi kan kolla så mycket som möjligt på den o provköra.
Kommer att köpa den för 6000 kr så det är ju inte så mycket pengar...
 
6 tusen är ju inte så mkt pengar. Men frågan är hur mycket ni kommer att behöva lägga på den på ett år. Och vad du skulle kunna köpa istället för dom pengarna!

/ Hannes
 
Har ju räknat med att kanske lägga 10 lax på den säg under året.

Då har man kanske sorterat ut lite problem som man ändå skulle fått om man hade köpt en annan cykel för runt 15000.
eller hur?
Kanske skulle köpa din DR Hannes :)


Kommer att bli intresant att provköra iaf.

Blir nån skogsslinga eller parkeringsplats i norrköping.
Har inte kört nån så kraftig cross förut.

Men iaf är det nåt man bör kolla extra noga?
 
Last edited:
för 10 lax till får du dig en bra mkt nyare hoj. Tidiga husa har mkt krångel, även fast du lagar dem så kommer de snabbt tillbaka. Överlag så är väl dom flesta redan skrotade? Finns åtminstonde bra mkt mer yamaha, suzuki, honda, kawa från den tiden på marknanden!

/ Hannes
 
6 000:- är skitbilligt, var det bara en packbox som läckte? Sitter det en packbox där överhuvudtaget eller bara någon metallhylsa.

KÖP!
 
Jag gick själv i tankar på att köpa en gammal Husaberg (en 350 93:a), men kom på bättre tankar. Det är en så ny motorkonstruktion med *många* problem. Då är det säkrare att för samma pengar köpa något som håller ihop bättre - mer åka och mindre meka. Även om hojen är billig i inköp så kan den lätt bli ett svart hål för plånboken.
 
tack för svaren, men jag kan inte hålla mig från att åka o se på den o kommer säkert komma hem med den trots att ni avråder mig.

Kanske kör den en stund o fixar oljeläckan o säljer vidare.
nu bär det av mot mcdonalds i mjölby.
 
köp

Har själv haft en 90:as 501 och det är samma hoj. För sex tusen är det inte så mkt att fundera på tycker jag, det är väl bara att plocka ner den och titta igenom den på en gång och byta rullvipporna för kammen plus lite annat smått o gott. köp delarna på knåda sport så har du grejerna dan efter, köper inte du den köper jag den gärna
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top