Köpa Start MC kläder på Biltema(eller vad man nu vill säga+tema)

T-Bone

Ny medlem
Gick med
8 Feb 2010
Ort
Göteborg
Hoj
Honda CBR 600-FA 2011
Jag har tänkt köpa lite pryttlar inför vårens övningskörningar från biltema. Mycket för jag studerar (ekonomi), hört en del bra och jag skall senare ha ett skinnställ modell matcha bågen.

Är det något som ej rekomenderas där? isåfall vad/vilka saker.

Vilka saker kan däremot rekomenderas, tex vissa saker finns ju i flera varianter. Dyrast är oftast bäst sägs det. Gäller väl även där.
Personliga erfarenheter av utrustningen vore oxo kul

Tack på förhand
 
Ska du köpa en hel uppsättning så blir det ändå några tusenlappar.

Mina erfarenheter.
hanskar, obekväma, grova sömmar, få storlekar.
touringstövlar, relativt bekväma men dålig kvalite. Begränsat skydd.
racingstövlar, som ovam fast inte särskillt bekväma. Begränsat skydd.
allvädersjackorna verkar rätt bra men hur säkra de är har jag ingen aning om.
 
Eftersom du lär åka en del så är det bättre att köpa begagnad kvalité och komfort hellre än nya budgetprylar. Jag hävdar som sagt att BT:s prylar i de flesta fall håller tillräcklig säkerhetsnivå men med det låga priset så gör man även avkall på andra detaljer.

Det är som med skruvdragare. För att montera en bokhylla och sätta upp någon tavla så räcker en BT/Jula/Rusta-skruvdragare och det låga priset gör det motiverat. Skall du däremot bygga ett stort trädäck runt huset så kommer du ångra dig.

Kolla blocket istället efter beggade ställ så får du bättre passning och komfort.


Är du en liten räka så har jag ett oanvänt skinnställ att sälja som jag aldrig har fått plats i, strl 48. :tjåkkis
 
Ett tips är att även kolla på:

http://www.mc-depan.com/

Kan väl vara lite svårt med storlekar via nätet kanske...men tycker helt klart att det är värt att kolla upp. Har väldigt mycke prylar,även färdiga "kit" med kläder.
Jag har handlat några gånger utav dom och är tvärnöjd!!!
Mycket trevliga/bra service!!!
 
Köp ordentliga grejer från början. Du kommer att ångra dig
annars. Har själv både stövlar och hjälm från biltema och jag tänkte som du. Men nu ångrar jag mig helt klart och ska köpa allt nytt igen. Hjälmen är nog ok säkerhetsmässigt men det brusar för jävligt i den. Stövlarna är ok men inte direkt bekväma. Kläderna....bara det faktum att dom är sjukt fula borde avskräcka de flesta. Kan dock inte uttala mig om kvaliteten
 
Det är inte så värst ekonomiskt att köpa grejer som man bara ska ha några månader för att sedan sälja med förlust, om man ens lyckas sälja de alls.

Antingen så kan du ju redan nu köpa grejer som du vet att du kommer att vilja använda sedan också, eller så köper du begagnade grejer som du kanske kan sälja för samma pris som du köpte de för. Och det finns ganska mycket begagnad utrustning som är i bra skick och till hyfsade priser. :tummenupp

Men en hjälm skulle jag aldrig köpa begagnad.
 
Tack för alla era svar. Hårda rackare är ni :tummenupp men fair enough. Ekonomin tillåter bättre pryttlar och så blir det med den saken. :gnissla

Tack och bock och nej tack till BT :arsele



Ett tips är att även kolla på:

http://www.mc-depan.com/

Kan väl vara lite svårt med storlekar via nätet kanske...men tycker helt klart att det är värt att kolla upp. Har väldigt mycke prylar,även färdiga "kit" med kläder.
Jag har handlat några gånger utav dom och är tvärnöjd!!!
Mycket trevliga/bra service!!!

Jag bor väldigt nära Staffanstorp, så jag kommer ta en sväng dit och spana in vad dem har erbjuda. bara ett besök på hemsidan såg ju direkt lustigare ut. Tror min bror haft lite med dem göra tidigare.

Over ´n out :yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top