Tror ni bilförsäljarna kommer med liknande kampanjer i Sverige snart?
Vad Mark Muller inte tänkte på att han kanske säljer en bil till en missbrukare och då ger denne en AK-47 att härja med när personen är drogad
:kanniknarkaliiiitemindre
Mark Muller, som under parollen "Gud, vapen och amerikanska pickuper", slänger in ett automatgevär vid köp av en bil.
– Det är extremt framgångsrikt. Vi har ett metamfetaminproblem här och folk vill bara skydda sig, säger han till Daily Telegraph.
Beslagen ökar av metamfetamin, en starkare och farligare variant av amfetamin. Det visar färska siffror från Tullverket, som tillsammans med Rikskriminalen förbereder en särskild rapport till regeringen.
Under första halvan av 2000-talet beslagtog tullen några enstaka kilon metamfetamin varje år. 2006 tog tullen 18 kilo, året därefter 36 kilo och förra året 55 kilo.
Bara under första halvåret i år har tullen tagit 101 kilo i beslag av rent metamfetamin, visar färska siffror som DN fått från Tullverket.
För två år sedan var amfetamin åtta gånger vanligare i polisens beslag. I dag är det bara dubbelt så vanligt, enligt beräkningar från Rikskriminalen.
I synnerhet ungdomar efterfrågar centralstimulerande droger som gör dem pigga och uppåt på helgerna när det är fest. Sedan behöver de andra droger för att varva ned när de ska återgå till det normala.
– Därför ser vi också att blandmissbruket har ökat, säger Lars Hansson, nationell narkotikaexpert vid Tullverket.
Metamfetaminet triggar känslorna. Självförtroendet ökar och användaren känner sig störst, bäst och vackrast.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/metamfetamin-okar-kraftigt-1.946726