Jofama erbjudande

P@trik

#16
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Vagnhärad
Hoj
Flera
endast till racingförare

Antar att det är fler än jag som fått det hemskickat.
Är det nått att ha ?


Hade inte dom ett liknande erbjudande förra året, vad var det för pris då ?
Nån som kört med lindstrands ställ/hanskar ,hur är kvaliten ?

Om inte annat får man väl dra iväg en intresse anmälan själv.
 
Last edited by a moderator:
P@trik skrev:
2603788 Antar att det är fler än jag som fått det hemskickat.
Är det nått att ha ?


Hade inte dom ett liknande erbjudande förra året, vad var det för pris då ?
Nån som kört med lindstrands ställ/hanskar ,hur är kvaliten ?

Om inte annat får man väl dra iväg en intresse anmälan själv.

Jag har absolut ingen aning om vad du pratar om för erbjudande men jag har kört med ett Jofama Allvädersställ (Rainy Way jacka o byxor), i princip det billigaste du kan köpa med CE-godkända skydd. Och jag är väl hyffsat nöjd med det, får allt säga att det är prisvärt. Jag har hittills aldrig blivit blöt även om farten har legat uppemot 200 blås i regn så membranen funkar grymt! Det enda jag kan anmärka på är väl att det sitter lite halvkasst, men det är väl mig det beror på (byggd som en anorektisk sparris).

Sammanfattning: Funkar kanon, men sitter lite tveksamt och ger väl inget gediget och välgjort intryck, men fyller sin funktion.
 
Limstift skrev:
2603807 Jag har absolut ingen aning om vad du pratar om


Det kom ut en intresse förfrågan till alla förare med licens.

Jag tror i alla fall att jag skiter i det.
 
Pinsam fråga men om man vill nappa på erbjudandet. Visst är licensnr och personnr på brickan samma sak? :rodnar

Relativt ny oanvänd bricka så måsta fråga sådär lite halvdumt.
 
ape skrev:
2603845 Pinsam fråga men om man vill nappa på erbjudandet. Visst är licensnr och personnr på brickan samma sak? :rodnar

Relativt ny oanvänd bricka så måsta fråga sådär lite halvdumt.

Stämmer bra!
 
Last edited by a moderator:
Köper aldrig allväderställ (goretex) igen!. Spec inte jofama!.[/QUOTE]

Vill bara vara lite petig.

Jofama är ett "billighets märke"
Och absolut inte Gore-tex...

Men jag håller med om att det inte är Värledens bästa kvalité man får var man betalar för.

Däremot så har Jofama satsat mycket på utvecklingen på Lindstrand grejer.

Polarn körde bud engång i tiden med ett skinnsäll från Halvarsson och det höll ihop riktigt bra.

Så jag har stora förhoppningarr på Lindstrand,

Även om jag tycker att designern måste ha gått på tunga droger:D
 
philsson skrev:
2603871 framgick inte i första inlägget att det var för dem med tävlingslicens. Kunde inte veta vilket ställ det gällde. I vilket fall så har jag en ruggigt dålig bild av Jofama nu och kommer nog alltid att ha. :(

Du är i racingforumet. :tummenupp
 
I deras papper står oxå intruktioner för hur man hittar på deras hemsida... o ja, den är smått otydlig och inkorrekt.
 
P@trik skrev:
2603885 Tycker den va ganska tydlig...
eek, mongoflash! jag tryckte på vad jag trodde var "news 2007"... men icke sa nice :rodnar tryckte på "hela knappen"... flash är ibland smått otydligt med vad som är knapp o vad som inte är... osv.
 
Men deras hemsida säger inte så mycket för mig som aldrig använt mig av deras produkter.Bara bilder på vad som erbjuds(inte särskilt bra bilder) ingen direkt info om nått och inga priser.

Swedie skrev:
2603899 eek, mongoflash! jag tryckte på vad jag trodde var "news 2007"... men icke sa nice :rodnar tryckte på "hela knappen"... flash är ibland smått otydligt med vad som är knapp o vad som inte är... osv.


Gjorde oxå den missen först.
 
Last edited:
Har erbjudandet precis kommit eller? Jag har haft amatörlicens i år men inte fått något ännu i alla fall. :va
 
Jofama gör utmärkta ställ och deras ryggskydd är helt klart det bästa jag någonsin haft så är priset bra så är det bara att handla.

Jag köpte deras licenspaket för något år sedan och enda jag kan klaga på är att där är lite väl mycket spandex på insidan av låren så att gubbarna skall få på sig stället, är av betydligt högre kvalite än billighetsvarianten av många andra märken, designen är kanske inte veckans fränaste men det är av underordnad betydelse när man surfar på skinkan.
 
Deras STR Lindstrand racingställ är riktigt sjyssta till 2007!
Vi ska sälja dom vit/svarta i butiken och eventuellt kommer jag att köra i dem nästa år! Bra deal, ta den! :tummenupp

.
 
Neutral skrev:
2603977 Har erbjudandet precis kommit eller? Jag har haft amatörlicens i år men inte fått något ännu i alla fall. :va


Jag har heller inet fått någon post idag om det och jag behöver verkligen ett nytt ställ till nästa år :)
 
Tycker ryggskyddet Track ser ut att sakna en hård yta som motverkar penetration, eller är det den gråa delen? Ngn som har skyddet och har lust för att ge en recension?
 
Förra året erbjöd dom Halvarssons ställ Jeres, en handske från Halvarsson och samma ryggskydd som i år.
Handsken som erbjuds i år ser ruskigt lik ut den handske som erbjöds förra året och den handsken tyckte jag var bra. Ryggskyddet fick bäst i test i någon tidning i år om jag inte mins fel.
Tycker det sitter bra och följsamt.
Stället från förra året är ok. Det är ju inte det värsta man kan få tag på men har funkat bra under sommaren.
Har dock ingen koll på hur Linstrandsstället är.
 
flugan skrev:
2604034 Tycker ryggskyddet Track ser ut att sakna en hård yta som motverkar penetration, eller är det den gråa delen? Ngn som har skyddet och har lust för att ge en recension?
Hela poängen med skyddet är att där inte är en hård plastyta utan man utnyttjar ett smart material som är relativt mjukt men styvnar vid snabba kursändringar, liknar lite skottsäkra västar går att böja men lik förbannat får du inte igenom en kula. Har visat sig vid flera tester ge bäst stötdämpning och bäst fördelning av krockvåldet så det är både säkert och bekvämt.
Dock så är kardborren till njurbältet totalt värdelös och behöver bytas efter en dryg säsong men det kan göras hos din lokala skomakare eller med kardborre från Claes och en symaskin.
 
Boris JR skrev:
2604040 Hela poängen med skyddet är att där inte är en hård plastyta utan man utnyttjar ett smart material som är relativt mjukt men styvnar vid snabba kursändringar, liknar lite skottsäkra västar går att böja men lik förbannat får du inte igenom en kula. Har visat sig vid flera tester ge bäst stötdämpning och bäst fördelning av krockvåldet så det är både säkert och bekvämt.
Dock så är kardborren till njurbältet totalt värdelös och behöver bytas efter en dryg säsong men det kan göras hos din lokala skomakare eller med kardborre från Claes och en symaskin.

Tack :tummenupp
 
flugan skrev:
2604034 Tycker ryggskyddet Track ser ut att sakna en hård yta som motverkar penetration, eller är det den gråa delen? Ngn som har skyddet och har lust för att ge en recension?
Det vann nyss MC-folkets test över Dainese, Alpinestars, Knox m fl.


Kan någon som fått erbjudandet kort sammanfatta vad som ingår och till vilket pris? :)
 
Last edited:
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top