Jarno Saarinen

Torkel

Tvåtakt, dubbelt så bra!
Gick med
31 Mar 2003
Ort
Värmdö
Hoj
2006 BMW R1200GS, 1990 Suzuki RM250
1973 dog Jarno Saarinen under Italiens GP. Enligt många världens bäste förare någonsin och tydligen har orsakerna till kraschen debatterats ordentligt:
Var banan dålig och arrangörerna slapphänta?
Var det Vilas Benelli som läckt olja racet innan så hela kopplet av 250-förare gick omkull i Curva Grande, fullt på sexan?
Eller var det något annat...
Här finns svaret:
http://www.tz350.net/roger_gowenlock_stories3.htm
 
Jag hade inte glasögonen till hands..... :mad: :mad:
 
En väldigt intressant artikel och välskriven, och är förklaringen den att Pasolinis hoj skar så förändrar det ju helt racerhistorien.

Oavsett hur det egentligen gick till så kvarstår följande fakta som inte kan bortses i från:

1)Både Villa och hans team visste under loppet att hans cykel släppte olja.Oavsett om detta är orsak till Saarinens krash eller inte så kan det faktum att de fortsätte racet med en oljesprutande hoj inte ursäktas.

2) Ledningen för loppet släppte iväg fältet utan att kolla upp Dodd's uppgifter om olja på banan, vare sig det fanns olja eller inte på banan så skulle naturligtvis detta ha kollats innan race-start.

3) Artikelförfattaren ifrågasätter Anderssons och Dodd's ögonvittnesuppgifter om att Villa körde med fötterna i backen. Det hade kanske varit på plats att kolla upp detta med Kent själv innan man skriver en sån här artikel.

Rent teoretiskt kan Pasolinis hoj ha skurit efter han gått om kull, om den med motorn i gång hamnar på sidan med oljepumpen upp. Detta är naturligtvis inte så troligt men fullt möjligt.

Nåväl, frid över dessa gubbars minne, någon total klarhet i detta lär vi aldrig få.
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

Back
Top