Jag har köpt en ny motorcykel - tråden

Ok, får väl slänga in min sista här också då, fast den införskaffades i december :). Anno 1998 (Edit:årsmodellen alltså...).
24302106_10215328501475587_7409567283613244780_o.jpg
 
Last edited:
Då har jag köpt en ny BMW för första gången i mitt liv:hej
Jag hoppas att få ihop många roliga mil i sommar!
DSC_0174 (1).JPG
 
Blev en Hypermotard 1100S (igen) för nån vecka sen, hade en för sex år sedan. Italienskt 1100cc muller ihop med fina vägegenskaper är tydligen beroendeframkallande :)

Hypermotard solnedgång - liten.jpg
 
Jag provkörde en R Nice T Racer och motorn var helt underbar:tummenupp.
Hoppas att jag inte kommer att behöva putta den så mycket :) Jag har även beställt ett riktigt Acrapovic rör till den, det sitter ett "original Acrapovic" från fabrik men den ger jag inte mycket för.
Jag borde få hojen i början av nästa vecka.
 
Jag provkörde en R Nice T Racer och motorn var helt underbar:tummenupp.
Hoppas att jag inte kommer att behöva putta den så mycket :) Jag har även beställt ett riktigt Acrapovic rör till den, det sitter ett "original Acrapovic" från fabrik men den ger jag inte mycket för.
Jag borde få hojen i början av nästa vecka.

Riktigt snygg hoj! :)
 
Cylindrarna sticker inte ut så mycket att man slår benen i dem... motorn är inte märkbart bredare än en japansk radfyra - i vart fall smalare än Honda CBX. :fakta

Trevlig hoj och särskilt original RnineT med fina komponenter är något helt annat än övriga retrohojar när det kommer till körning. Thruxton R är väl det som kommer i närheten...
 
Nu har jag fått hem henne och har hunnit att avverka några mil:kär
Jag är väldigt nöjd och motorn är urstark!
IMG_20180522_210710_470.jpg
 
Första vurpan var avklarad redan efter några mil, lite krigsskador har man aldrig dött av! :lol

2d2btpg.jpg
 
Synd bara att det blir krigsskador av en liten vurpa. Där är GS-hojarna föredömliga. Bara att resa upp och köra vidare.
 
Synd bara att det blir krigsskador av en liten vurpa. Där är GS-hojarna föredömliga. Bara att resa upp och köra vidare.
Det var egentligen ingenting som hände mer än att det försvann lite färg från motorbågen när den gjorde en 180 graders vändning efter ett lite lerigt spår :hihi
 
En tokfin TT - sånt gör mig lycklig! :banana

TT 600 äntligen på klubben (3).jpg
 
Det blev visst en till mc idag. En som är lite mer praktisk som daily driver. Transalp - 01 i fint skick med en tidigare ägare och 1280 mil på mätaren. Ska bli kul att snart dra till Berlin med den!

Jag förstår inte riktigt varför man köper en ny mc och sen bara låter den stå oanvänd i 15 år? Nå, för den med mycket pengar spelar väl sånt ingen roll förstås.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top