Isle of man

Duccatista

Ny medlem
Gick med
12 Nov 2018
Ort
Hässleholm
Hoj
Ducati 959 corse, Ducati 748, Sherco 300sef
Hej.
Jag och polarn har tänkt att kliva på hojjarna och köra till IOMTT. Har du gjort det? Hur kör vi? Vilka färjor? Vilka problem kommer vi att stöta på och vad behöver vi veta innan vi drar iväg?
 
petersevenemang är riktigt bra. :)
När jag åkte med kunde man få hojen transporterad över på lastbil.
 
Problemet är nog att få biljetter till färjan mellan England och Isle of man då flera 10 000tals knuttar vill över samtidigt. Förra året när jag var över, så sas det att biljetterna var sluta redan samma dygn som dom blev bokningsbara.
 
Vi har kört dit några gånger. Hässleholm ligger nära med 100 mil till Amsterdam där närmsta färja till UK avseglar. Vi har inte rest den sträckan.
https://www.dfdsseaways.se/batresa/ovriga-farjelinjer
Nattfärja till Tyskland är trevligt om man inte gillar den träliga vägen genom Danmark.
Sedan finns det en massa färjor över kanalen så det är bara att söka på nätet.
https://www.google.se/maps/dir/Live...9e2aed503ad!2m2!1d13.7667654!2d56.1589145!3e0
Känns det långt så tänk på Luleborna! :tungan
https://www.google.se/maps/dir/Lule...9e2aed503ad!2m2!1d13.7667654!2d56.1589145!3e0
Tunneln är kul att ha rest med men för vår del blir det färjor i framtiden. Billigare, lätt att få plats och man slipper stå i en godsvagn under överfarten. Istället några timmars vila och kanske äta en bit innan det är dags för mil i sadeln igen!
Färjan till IoM kräver dock tidig bokning om ni inte vill resa mitt i natten. https://www.steam-packet.com/
Dyrt men med en pint Bushys känns överfarten dit värd det! :)
Problem?
Med nya däck och genomgången hoj minskas problemen där.
Boka övernattning om ni inte vill riskera att hitta ett dyrt hotell sent på natten.
Med tält blir det lättare att hitta sovplats men gillar man inte att tälta är det jobbigt att slå upp ett tält i regn.
Men gillar man "A decent Pint" kan man tälta utanför en pub, även om det regnar! :öl
https://www.pubcampsites.com/index.htm
Är inte alla i sällskapet vana att köra långt och länge så ser ni till att ta mer raster än ni tycker ni behöver.:7peta
När man känner sig trött är det försent, stanna innan om du vill minska risken att göra det där lilla larviga misstaget. :7peta
Planera inte för snävt så ni får problem om något oväntat händer.
Djä..igt jobbigt att behöva stressa till färjan... :rodnar

Sedan måste man nämna telefon och valuta. Oavsett vad Telia eller andra bolag säger, IoM är inte en del av varken England, Storbritannien eller Förenade Kungadömet, UK, vilket betyder att telefonen som fungerar ypperligt i England kanske slutar fungera ute på Irländska Sjön! Jag har köpt ett kontantkort hos Manx Telecom på gågatan i Douglas.
https://www.manxtelecom.com/personal/mobile/mobile-tariffs/pay-as-you-go

Valutan är pund med samma kurs som brittiska men IoM-pund gäller bara på ön medans Brittiska pund också gäller på IoM. Därför ser man till att göra sig av med lokala valutan innan man lämnar ön om man inte vill spara dessa som minne...
 
Last edited:
Någon som tänker åka dit i år?

Jag och hojen ska dit som vanligt:). Har varit med på samtliga resor till TT:t som Peters Evenemang har arrangerat.:fakta.

Om ni är sugna på att åka på en gruppresa med massor av trevliga människor och kringarrangemang, så finns det några platser kvar och eventuellt plast för hojarna i lastbilen enligt Peter. Det gäller nog dock att bestämma sig fort om man ska åka med.

Det finns mycket läsvärt om dessa resor i BGs tråd i racingforumet/racerapporter.

PS. Wiseguy la upp en kanonfilm om TT:t i morse. Rekommeneras skarpt.
 
Last edited:
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top