Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Fick just sms från Martin Hamberg, 14:e plats i superstock på sin R1:a.
Ett obekräftat rykte säger oxå att han snittat 120 mph.
Den som har vart på Isle of man vet vad detta innebär.
Han har min fulla respekt!!!![]()
Alla som kör IOM har min fulla respekt.
Coolt med 14:e plats ,men det borde vara 112 mph.
Alla som kör IOM har min fulla respekt.
113.977 mph i snitt hade Hamberg enligt iomtt.com, du vet ju hur viktigt det är med korrekta siffror och detaljer på detta forum.
Med tanke på att det verkar regna för det mesta så är det nog ett riktigt bra snitt.
Helt skjuktSnabbast ikväll:
John McGuinness, 2007 Honda Fireblade 1000cc, Tid: 17:37.09, 128.492mph
Lär väl ryka i år, han har ju hyfsat tempo redan på träningen17:29.26 med en snitthastighet på 208,33 km/t(129.451mph) som sattes förra året av McGuinness...
Superbike, race ett är inställt! Kommer att köras på måndag kl 11.45 svensk tid.
Trist. Men vädret är dåligt och försämras hela tiden....
Thats life!
Saxat från Miinin.se skrev:Hej.
Nu har jag kört mitt första race på Isle of Man. Superbike tävlingen med sina 6 varv kördes under dagen, med en mindre försening på 2 timmar i väntan på att dimman skulle lätta och solen börja lysa upp tillvaron.
Racet gick helt problemfritt för egen del. Startade väldigt lugnt hela första varvet för att lära mig vilka partier som var fuktiga efter gårdagens och nattens regnande. Sedan ökade jag takten och fann en rytm att köra i resten av tävlingen. Inga konstigheter någonstans utan ett fint flyt ledde till en förbättrad varvtid på 115 mph och slutligen en 43 plats ( tror jag ). Med tanke på de problem jag haft hela veckan och fortsätter att ha så känns det inte galet alls. Upplevelsen är enorm det går inte att sticka under stol med. Helt grymt att fara fram mellan hus o murar i närmare 300 km/h på vissa partier, eller med nedlägg och trottoarkanter på 4 ans växel i 180 km/h. Även om känslan att vinna är obeskrivlig och ger välbehag så är inte detta så långt ifrån den känslan. Man känner onekligen att man lever och ruset i kroppen är extremt. Livsglädje!!
Snygga bakhjulsåkningar kunde jag kosta på mig varje varv ut ur Ramsey. Det står så mycket folk där och de vill ju se något som är fränt även om man inte heter John McGuiness. ( Han vann förståss och satte dessutom nytt banrekord. Grattis! )
En mängd hoppbilder borde det blivit också och några av dem med styrfladder som hette duga innan cykeln rätade upp sig och man växlade upp till högsta växeln.
Imorgon är det dags igen för ett nytt race och nu blir det bara till att dricka vätska och äta mat och börja förbereda sig för det!
Ha en trevlig afton vänner!
Ingen tv kanal som sänder racet? Eurosport sände förr i tiden vill jag minnas.
Det finns live på I o M hemsida på webradio.. annars så e de Duke som släpper DVD:n till hösten.. Annars vet jag inte tyvärr.. Nån annan som vet?
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |