Idag har jag grejjat med hojen...

gött väder så idag blev det först lite braaap och sen lite demontering. bara att hoppas att inte renoveringen springer iväg alltför jävligt i pengar.. :brinnerup
 

Bifogat

  • husamotor2.jpg
    husamotor2.jpg
    128 KB · Visningar: 96
gött väder så idag blev det först lite braaap och sen lite demontering. bara att hoppas att inte renoveringen springer iväg alltför jävligt i pengar.. :brinnerup

Gött mos att du fick tummen ur o plockade ur den. Gött o ha den genomgången nu när säsongen närmar sig!:tummenupp

Ja ska ta o fixa min hoj för besiktning nu så man kan hänga med på lite gatlek i år!
 
Nu när det börjar närma sig säsong så har tempot ökat en aning. Dagens projekt, plocka av svingen och fotpeggarna som ska till lackerare och förvandlas mattsvart. :tuttar
 

Bifogat

  • sving.jpg
    sving.jpg
    146.1 KB · Visningar: 87
Jag har mattsvart på sprayburk här jenzino, kostar dig bara 14 tusen kronor att få det gjort i min superproffsiga papplackbox :D
 
Inspirerad av det fina vädret gjorde jag slag i saken och påbörjade lite vår-prepp.
Kastade upp aset bakpå bilen
IMAG0335%20%28Small%29.jpg

Var en sväng förbi jobbet och mötte upp kollegan som så snällt har lånat ut garageplats
IMAG0336%20%28Small%29.jpg

Stack över till Statoil och blåste av både bil och hoj under tiden han jobbade klart.
En stund efter ankomst till garaget såg hojen ut såhär och jag var på väg hem med förgasare och luftburk som ska rengöras minutiöst.
IMAG0337%20%28Small%29.jpg
 
Har beställt:

Nytt dekalkit
Nya rimstripes
nya däck
nya LED stripes
ny lampinsats

Allt skall vara klart för Bilsport Performance show. (påskhelgen)
 
Kokat termostat till middag

Själv så har jag roat mig med att byta termostat och kylarvätska. Den gamla var så full av ärg så den blev aldrig ordentligt tät när den stängde.
Sen så har jag även bytt olja + filter. Nu är det bara nya hela blinkers som ska på innan besiktningen den 1 april.
 

Bifogat

  • P1290065.jpg
    P1290065.jpg
    236.1 KB · Visningar: 91
jepp...:näsblod

eller ja, den skall ställas ut i vår monter (Strands)

Får jag inte det..........


det var lite vettigare. trodde du skulle ställa ut i egen monter. :tummenupp

Själv så har jag roat mig med att byta termostat och kylarvätska. Den gamla var så full av ärg så den blev aldrig ordentligt tät när den stängde.
Sen så har jag även bytt olja + filter. Nu är det bara nya hela blinkers som ska på innan besiktningen den 1 april.


jag vet inte vad en termostat kostar till en hoj men det brukar inte vara några problem att knacka igång en sådan termostat så länge den inte spruckit. elda med tändare (gärna stormtändare eller gasolbrännare) och lägg den i bad med typ 5-56 eller liknande. låt den sluta igen, blås rent och upprepa ett par gånger tills den öppnar och stänger jämt och fint utan ryck. stänger den inte kan man lea upp den genom att tvinga igen den mha skruvstäd och upprepa ovanstående.

givetvis inte bästa alternativet men om det är samma pengar som det är till vissa båtmotorer (8-900 spänn är inte ovanligt) kan man få en termostat att funka ett par år till på detta viset.
 
Last edited:
mmm.. mumma.. och nu är den dessutom monterad. bara motorn och nya dekalkittet kvar.. :yoparty

ps. jaja, jag vet att jag slängde med en trasig fotpinne men dem fick ändå hänga med när det ändå var lackdax. :tungan
 

Bifogat

  • blackswing.jpg
    blackswing.jpg
    106.3 KB · Visningar: 77
I dag va jag helt otroligt duktig!

1) Började morgonen kl 07 med att svetsa klart min nya bakram. Nu ska den bara slipas och lackas!

2) Masade mig ut igen för att montera mitt dubbeloks fäste med till hörande bromsok.

Kvar att göra innan åkdags är att införskaffa bromsslangar till det nya oket. Montera mina två nya fina magura radial bromspumpar.
Och sedan FÖRHOPPNINGSVIS gasa och se i fall allt fungerar!

Förtjänar man en bärs nu???:va
 
Har oxå grejjat lite idag.

Fick äntligen tillbaka hojjen från ett försäkringsärende men noterade snabbt att firman monterat ljuddämparn som en riktig röv. Satt helt snett!

Så det va bara o köra upp den på lyften o göra om göra rätt.

Nu e den dock redo!
 
Hmmm jag har funderat på om jag kanske ska tvätt min hoj denna säsong...

Lr så kanske man kan få nån annan att göra det =)
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top