Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
min syn har blivit sämre.![]()
Tog bort min häst för 2 h sedan.![]()
Det är väl inget att vara ledsen för, tänk att behöva avliva. Mycket värre. Vila i frid Jeff. At dawn they sleep, south of heaven.
Öh... Aha, nej förresten...eller vänta nu. Hm, ger upp.
Hur pass dålig är den och sämre hur?
Hoppas du på en nödslakt?
Synförsämringar är ju inte så kul, är synen i fara kan man ju förstå om killen är "tje".

Hur pass dålig är den och sämre hur?


Tog en tur till reg-besiktningen med hojen, fram med papper; skriva på papper och allt var grönt 35kw är den nu på. Åker hem och märker att bromsverkan bak är dålig men det är så kort sträcka kvar så glider in på gatan och stannar utanför huset. Ser hur det börjar ryka och droppa olja snabbt av med motor och försöka att torka bort lite. Det är inte dåligt med olja som läckt.
-Kan det vara bakbromsen, tänkte jag.
Öppnar upp cutsen och ser att vetskan är helt i sin ordning tror inte att den rört sig det minsta.
-Men vatusan kan det då vara?
Lutar upp motorcykeln så att den står rakt och kollar oljefönstret. Tomt, det är alltså motorolja som läckt ut.
Tar en titt på bulten under, snustorr där kan det inte vara så jag fyller i lite olja igen och startar upp den. Det tar inte många sekundrar innan det sakta börjar droppa igen, vart är jag inte helt säker på. Stänger av torkar går ifrån garaget till huset och tvättar mig.
FAN.
Edit: Men så fick jag se att det "bara" var en bult med packning som hade ramlat ur så det rann olja. Ringde till närmaste suzuki-service center där kunde de beställa 3veckors leveranstid. Fick dock numret till en annan och de hade inne. Så ska dra i pluggen och ge den en riktig tvätt så ska det bara vara att köra igen![]()
Varför detta?Vevlagerras om max 20 mil! Nästa inlägg blir ännu ledsnare..
View attachment 388119
Gammelhärken bestämde sig för att den ville ha en paus halvvägs igenom helgrundan idag. Så det blev att fixa bärgning.
Hade ju tänkt ta att riva isär motorn först om en månad. Jaja...
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |