Iceman har lämnat oss.

Kännde inte Iceman personligen, men träffade honom på MC-mässan i göteborg. Mycket trevlig och snäll kille. Fruktansvärt det här.

Tankar till anhöriga och vänner.
 
Usch... Kände inte alls denna man men det är fruktansvärt!
Var rädda om er därute i trafiken!

R.I.P
 
Sorgligt. Tankarna går till Jockes familj.
Även till mekanikern Kimmo som var med, vi här hemma tänker på dig.
:( :( :( :( :(
 
Sa fruktansvart ofattbart och tragiskt. Tanker pa hans dotter och hans narmast anhoriga. :(
 
Aaron skrev:
Vet inte hur man ska ställa sig till sådana tävlingar. Det är frivilligt. Man är medveten om riskerna (säger man) men såklart tror alla att dom ska klara sig (annars kör man ju inte).
Tävlingar som inte prioriterar utövarnas säkerhet borde förbjudas eller bojkottas av publiken.
 
Oerhört tragiskt! Men jag tycker inte vi skall skylla och kalla allt för dårskap. Alla gör det för att man själv vill och för att man älskar att göra det. Sedan att man kanske möjligen har skylldighet att inte göra det när man har familj och barn, det kan man diskutera. Beklagar verkligen för familjen. Vad Joakim beträffar så gjorde han någonting han älskar och alltid velat göra. En klen tröst för alla anhöriga men iaf någonting.

Jag lider med er alla :(
 
Tragiskt, känner inte personen personligen men det är inget skäl till att inte beröras. Alltid oerhört tråkigt o ledsamt när människor går ur tiden. Man gör sina egna val här i världen och man får hoppas att personen ifråga lämnade oss lycklig. Dock, mina tankar går till nära o kära och jag beklagar er sorg!
 
Fasiken så trist!! Tänker dock mest på hans dotter. Har själv en dotter på 11 år och en son på 6. Hur förklarar någon för dom (henne) att pappa inte kommer hem mer?? Sitter här på kontoret och får en tår i ögat när man tänker på det! Men det är väl så med drömmar. Man är beredd att offra allt för drömmen, you do what you got to do! Isle of man är, och kommer att förbli ett lopp som tar liv. Men det är väl det som är "the thrill" Att göra något som är långt utöver det vanliga. Kanske det som gör dessa personer ovanliga.

http://www.iomtt.com/tour/pictures/michael.shtml

Vila i frid. Mina tankarna går till nära och anhöriga.

JB
 
Bifogar en bild som jag tog på Joakim ett par minuter innan han åkte ut på träningsvarvet. Kommer att försöka lägga en bukett blommor på olycksplatsen om det går.
det känns tungt och sorgligt just nu.

Andreas Lundquist
 

Bifogat

  • Joakim_2_small.jpg
    Joakim_2_small.jpg
    139.2 KB · Visningar: 1,311
sandstream skrev:
Tävlingar som inte prioriterar utövarnas säkerhet borde förbjudas eller bojkottas av publiken.

Vi kan väl ta det i en annan tråd? Inget illa ment men av respekt för Joakims nära och kära så bör inte detta bli en pladdrande diskussionstråd.

Tycker jag....
 
Fy va tragiskt! Nu hoppas man så hårt det går att det inte blir fler som får sätta livet till när de gör det de älskar... tyvärr kommer nog inte den drömmen att slå in.

Till alla andra ute efter vägar och banor - ta det försiktigt! Vaya con dios!

Vila i frid hojbroder och fortsätt vaka över din familj och dina anhöriga - dom behöver dig även efter detta.
 
Efter B-racet förra året, då jag stod efter Torparn med flaggorna och väntade medan han blev lastad i ambulansen, släppte ett sånt där obehagligt tryck över bröstet då Joakim meddelade att han var OK efter sin vurpa där.

Nu blir det visst inget sådant meddelande. :(

Men... skall man omkomma i en olycka, låt det då vara medan man gör det man listar som sitt livsmål. Visserligen en klen tröst för er som stod nära och är kvar. Jag brukar se det som att ingen man bryr sig om någonsin försvinner helt, de är alltid kvar i minne och tankar. Han fick köra sitt Isle of Man och är kvar med ett brett leende.
 
R I P!
Tänker på de anhöriga!
Inte kul när sånt här händer...
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top