I fall ni kommer först till en olycka

Tackar för bra tråd! Lite nya saker jag inte hade koll på. Mycket nyttigt som man bör plugga in, konstigt att man inte får lära sig mer sånt här när man tar körkort.

Tips:
- sos alarm appen. Man kan ringa 112 via den och då får larmcentralen ens position
- ska man ta av hjälmen av någon, så kolla om kindkuddarna har emergency release. I så fall tar man av dom först, så blir hjälmen mycket lättare att få av.
 
Hej på er … inser att det är snart 20 år sedan jag skrev detta och personligen har jag för ett tag sen lämnat mc åkningen . Den här artikeln fick dock stor spridning över hela Sverige vilket var oerhört roligt ☺️. Hoppas tråden varit till nytta dock och att alla läser den för det som står där är fortfarande helt aktuellt faktiskt ☺️. Jag tar gärna emot frågor och fortsätter utveckla detta för de som är intresserad av akutsjukvård eller fysiologi så tveka inte att höra av er . Allt väl med alla ☺️ Ambulans //Anders
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top