Husqvarna 701 Supermoto / Enduro


Underlättar ju för dig om du läser artiklarna du länkar.

”Undantagna är de motorcyklar och mopeder som typgodkänts före 1 januari 2020 enligt det tidigare kravet Euro 4, de får fortsätta att säljas under hela 2020. 1 januari 2021 gäller att alla motorcyklar och mopeder som säljs måste klara Euro 5-kraven.”
 
Jag tolkade nog texten fel.
När jag läser igen så går de redan typad hojarna att sälja 2020 men 2021 gäller EU5 och då klarar den inte regelverket som jag förstår som?
 
Jag tolkade nog texten fel.
När jag läser igen så går de redan typad hojarna att sälja 2020 men 2021 gäller EU5 och då klarar den inte regelverket som jag förstår som?

Först efter 1 Jan 2021 får det enbart säljas euro5 så det är korrekt. Alla som säljs idag och några timmar till är typade enligt euro4 och får säljas ett år till.
 
Står o velar nu, 690sm 2019 för 95kkr eller 701 sm 2020 för 107kkr..snälla ge mig några argument varför jag ska lägga 12kkr mer på en 2020 Husqvarna. Den är ju sjukt snygg i vitt...men för 12k får jag ett akrapovic på 690n...
Har bara kört 690 enduro och Husqvarna enduro+SM och 701 enduron känns betydligt råare än 690enduron. Är det samma med 701 SM?
 
Från årsmodell 2019 och framåt på 690:n så lär den kännas snarlik 701:an i karaktär då det sitter samma motor i dem. Köp den hjärtat slår mest för. I sammanhanget är prisskillnaden mellan modellerna relativt liten.
 
Tjo,

Någon som vet om akrapovic euro 3 pipan(2016) med db killer tillsammans med tekmo header kan ge en okej ljudnivå för bankörning? Förstått att tekmo headern även sänker ljudnivån lite pga "bulan". :gnissla


ps senaste gen 701 sm
 
Tjo,

Någon som vet om akrapovic euro 3 pipan(2016) med db killer tillsammans med tekmo header kan ge en okej ljudnivå för bankörning? Förstått att tekmo headern även sänker ljudnivån lite pga "bulan". :gnissla


ps senaste gen 701 sm

Det funkar, så körde jag 2018. Euro3 varianten har ju även katalysator så den lär ju gå lite tystare ändå. DB-killer i och packa om ljuddämparen ofta som gäller iaf!

Du märker ingen skillnad ljudmässigt alls med tekmogrenröret.
 
Har 2019 års modell av Husqvarna 701 Enduro, cornering abs, traction control och dual ride modes eller har den inte det? Kom det först på 2020-modellen?
 
Ja, på 690 kom allting med årsmodell 2019. Det var den första stora uppdateringen av 690:n sedan 2014.
 
Har oerhört svårt att bestämma mig för om man ska gå på en ny 701a, en 2017-> eller något helt annat.
 
Är det ökända rocker arm-problemet borta sen den nya motorn kom eller lider de fortfarande av problemet?
 
Våren börjar smyga sig fram nu och i och med det tänkte jag börja utföra lite service på hojen. Jag kan däremot inte hitta orginalluftfilter till min 701'a -17. Går det lika bra att köpa ett rengöringskit till sitt nuvarande filter? Vad ska man tänka på?

//Oerfaren mekare
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top