Hur tyst kan man kräva att en hjälm ska vara?

  • Thread starter Thread starter mojja83
  • Start date Start date
Finns det något bra inlägg på forumet som förklarar om det är farligt att köra utan öronproppar med tanke på vindbrus. Jag använde tidigare en Lazer fiber D1 och den upplevde jag som okej. Körde långmil utan proppar och det gav mig inga problem i farter över 120. Känns lite dumt om jag är nöjd, men mina öron ändå tar skada. Igår fick jag min nya hjälm (Lazer Osprey) och skall prova den i helgen. Som sagt tyst lär den inte vara, men förhoppningsvis bra ljuddämpad.
 
Bara idioter kör utan proppar.
Tänk på framtiden, för det blir garanterat hörselskador.
Fundera på hur kul det är med hörapparat..
 
Bara idioter kör utan proppar.
Tänk på framtiden, för det blir garanterat hörselskador.
Fundera på hur kul det är med hörapparat..

Amen.

Vindbruset som kommer av turbulensen från hojen och krukan är ju solklart värst, avgasljudet är en pink i nilen i jämförelse.

Kåplöst och touringrutor modell XL är ju lite bättre i sansade farter, sporthojar tenderar att få luftströmmen mer eller mindre precis runt mitt huvud vid normal framfart...med ett jäkla dundrande i krukan som resultat.
 
Trodde att det skulle bli bättre ljud när jag gick från Arai quantum till RX-7 Corsair men icke så jag fortsätter att åka med proppar vilket aldrig varit ett problem egentligen!
Dock så är arais luftkanaler perfa för att sätta fast propparna i...
 
Till Shoei kan man köpa till en "hakgardin", en liten tygbit som sätts undertill längst fram på hjälmen (under hakan). Det dämpar vindbruset en del. Testa att sätta handen under hakan när du kör så hör du skillnaden. Det finns som standard på Schubert har jag för mig.
 
Till Shoei kan man köpa till en "hakgardin", en liten tygbit som sätts undertill längst fram på hjälmen (under hakan). Det dämpar vindbruset en del. Testa att sätta handen under hakan när du kör så hör du skillnaden. Det finns som standard på Schubert har jag för mig.

Sitter standard på min xspirit, tar inte bort turbulensbrummet runt krukan, som är det stora problemet.
 
För mig lirar vanliga pluggar bäst, disgustoid-varning på fuktandet av dem dock för att få i dem ordentligt. :hihi :zpy

Fick en låda Uvex x-fit av svärfar, lär ta mig ledigt genom denna säsongen.
 
Men som sagt är redo att köpa ny hjälm om jag förköpt mig och det finns bättre varor på marknaden som gör att jag slipper nyttja öronproppar. Blir ganska ledsamt att ha sådan i öronen när man har dom i 8 timmar om dagen 5 dagar i veckan redan:(

Nu har inte jag testat Schubert i fart, har Shoei-skalle så det är det jag kört i olika varianter. Men även om Shchubert är "bäst", så är det sannolikt inte tillräckligt för att köra utan proppar. Shoeis nya ska tydligen också vara tyst (för att va race:ig), men ser man till de som inte är det så är det surrig trots bra turbopluggar i öronen.

Sen är frågan om det låter sådär vaaaansinnigt mkt om du har köpt en för stor hjälm. Precis som med skinnställ så ger sig inredningen (bortsett hårda kanter, de måste va rätt från start) så i början ska det sitta grymt tight.

Jag har en helt ny hjälm bredvid mig också, den här gången med chin curtain och sånt andningskydd över nosen. Kanske minskar det cirkulationen och därmed ljudet mer också?

Summan är ändå att du kanske ska lyssna på alla tips och köra med pluggar bara, det är en rätt beprövad metod.
 
Kommer självklart köra med pluggar när jag ger mig ut i fortsättningen. Trodde från början det bara var jag som hade bekymmer med oljud men tydligen är det utbrett fenomen:(

Hjälmen som jag köpte satt så tight att jag dom först 50 milen fick om av den då dem klämde kinder och sidorna på huvudet.
Nu 120 mil senare börjar den kännas väldigt bekväm tight fortfarande men inte så man får ont.

P.s tack alla som tagit sig tid o svarat D.s
 
Det brusar med eller mindre i alla hjälmar på alla hojar.
Hur mycket beror på vilken hjälm du har, hur lång du är och vilken hoj du har (hur kåporna ser ut).

Jag hade väldigt mycket turbulens och oljud i början. Bytte till ett annat kåpglas som förbättrade det lite. Sen klämde jag in en whisper strip i min hjälm. Det är en krage som sluter lite tätare runt nederkanten och under hakan. Gjorde ganska stor skillnad.

Personligen tycker jag att min hjälm ändå är ganska högljudd. Det är en Shoei Raid 2.
Kompisen bytte från Shoei Raid 2 till en Schuberth och han påstår att det är en oerhörd skillnad mellan hjälmarna. Så det varierar helt klart. Jag misstänker att Shoei generellt är ganska brusiga hjälmar.
 
Kör med X-lite 801r och har alltid öronproppar. En gång luckades jag tappa en propp i Anderstorp efter bankörning. Det var en lidelse att ta sig hem till Falkenberg. Nu har jag alltid ett extra par i skinnstället.
 
Jag har kört med min Shoei XR1000 sen 2008. Utan proppar. Senaste tre åren har jag rullat gixxer med M4pipa dessutom. Över 700 mil/säsong.

Har inte märkt av någon hörselnedsättning utan jag hör det jag vill höra precis som vanligt.

Får väl svart på vitt nästa gång jag skall på hälsokontrollen genom knoget.

Ljudet och att det lever om lite när man närmar sig 280 är ju halva grejen, inge jävla elpiss i en glasbubbla man åker runt på ju.

Edit: Öronproppar är dessutom obekvämt.
 
Last edited:
Klassiskt ämne på SH.

Den oinvigde/orutinerade hävdar alltid "köp en bättre hjälm", men det kommer alltid att vara tystare med öronproppar. Bättre komfort ger bättre körning.
Klassikern är när någon som tävlar/kör aktivt på bana provar proppar första gången, och varvtiderna sjunker drastiskt.
 
Jag förstår inte alla som skriver att man tvunget måste köra med öronproppar. Det beror helt på vilken hjälm man har.
När jag köpte ny hjälm för några år sedan körde jag till en affär där jag fick låna några olika och provköra på MIN hoj. detta pga av att det är stor skillnad på hur vinden träffar undersidan av hjälmen beroende på hur lång du är, hur kåpan styr vinden etc.
Det slutade med att jag köpte en BWM hjälm, kommer inte ihåg vad den heter just nu dock. Inte den öppningsbara polisvarianten dock.
Det är dock väldigt stor skillnad i ljudnivår om jag har en halsduk då denna tar bort mycket av turbulensen som bildas på hjälpmens undersida.

Summa summarum, min hjälm utan proppar är tystare än kompisens Shoei modell dyr med proppar.
 
plötsligt händer det! här kommer ett utomordenligt fint, uttömmande och fylligt svar till dig.:7peta
jag är ganska känslig mot ljud i hjälmen oxå och provade en hel del hjälmar och ställde massor av frågor i butikerna, svaret man får är : prova,prova, prova. Hjälmen skall inte bara passa storleken på ditt huvud ....... utan även formen på det .......... sen får du kolla med försäljarna att du du provar hjälmar med rätt förutsättningar vad gäller stoppning och material....... öppningsbara och de enkla modellerna går fetbort!!!:fakta
Det är helt okej med dom flesta butikerna som verkligen vill sälja rätt hjälm till dig att ta hjälmen på en tur(glöm inte att berätta för dom först bara) :D
Jag fastnade på en lagom billig hjälm (3500kr) som är hyffsat tyst men eftersom jag har effektblås och mina Db-killers i garaget. Dessutom kör jag gärna i farter över gällande fart bergränsningar för att vara tuffast i stan........ detta innebär då att jag använder proppar likförbannat.
Sen finns det olika kvalitet på proppar, jag har sett att det finns ûberfeta proppar som är gjutna efter just ditt öra vilket förmodligen e helrätt eftersom du har dom under arbetsdagen.....(jag är ganska säker på att dom ger prylpoäng oxå)
moralen i allt det här är alltså: Du KAN reducera ljudet och ge dig själv bra förutsättningar vad gäller ljudnivå med med en väl utprovad hjälm....... men det räcker inte om du e en känslig kille som jag (och de flesta andra) :tuttar

lycka till
 
Jag hörde av nån som studerat ämnet i detalj att en ganska stor del av ljudet inte går genom själva hörselgången (och proppen) utan fortplantar sig direkt genom skallbenet. Inte mycket att göra åt såklart, men en lite kul detalj.

Upplever själv att Arai är sämre än Shoei i detta avseende, kanske pga. den inte så slimmade visirmekanismen Arai envisas med.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top