Hur tyst kan man kräva att en hjälm ska vara?

  • Thread starter Thread starter mojja83
  • Start date Start date
Nu har jag inte läst hela tråden, men har du tänkt på att använda öronproppar. kan rekommendera Howard Leigh, finns på apoteket.
 
Har en XR1100 och tyst är den inte. Kör även jag med proppar. Korta turer är ok men inte mer.
 
Har också en XR1100 och kan inte gå i god för att den är tyst men så kör man en ducati monster också. De stora problemen är ju inte ljudet utan som para sa här ovan just vinden. Öronproppar hjälper inte så mycket mot vindsuset utan vad man ska satsa på ifall man vill ha det tyst är en riktig touringhoj med vindruta á la guldvinge
 
Tysta hjälmar är en myt ett försäljningstrick - vill du ha tyst i hjälmen är det öronproppar som gäller oberoende vilket märke det är på hjälmen!
 
peltor.jpgFinns inga hjälmar som är så tysta att man kan köra utan öronproppar. Ni som kör utan kommer sluta era liv som bullerskadade oavsett vilka hjälmar ni äger. Inte för att det stör mig men låt bli att lura in andra i dom dumheterna.

Eller nej förresten köp en Peltor-hjälm om ni vill köra utan proppar. Finns även som integral med inbyggda hörselkåpor.
 
Last edited:
Om man måste ha öronproppar när man kör mc så har man antingen:
1. En dålig ***** hjälm
eller.
2. Onödigt högljudt avgasystem.

Jag har aldrig kört med öronproppar och kommer aldrig att göra det heller. SKAFFA en bra hjälm helt enkelt! En bra hjälm är både säker, skön och tyst!![/QUOT


Vad har du för hjälm?

Just nu har jag en shoei xr1000, som jag har haft i 5 år nu. så det börjar bli dags att köpa ny. Den som jag ska köpa i år är shoei x-spirit 2 för den passar mitt huvud perfekt och är ännu bättre än xr1000 eller den nya xr1100 som den gamla xr1000 modellen ersättes med...
 
Haha, jag har letat tysta hjälmar i åratal. Gett upp för länge sen. Det finns inga tysta hjälmar. Öronproppar är enda lösningen .... om man vill åka fortare än 53 km/h.
 
Bullerskada nr 1 = tinnitus. Jag är ganska säker på att jag fått min tinnitus av brusande fartvind. Går ju att leva med det med men det hade varit kuligare utan.
 
Köp Schubert eller peta in öronhåret så att det täpper till ordentligt.Erhair.jpg
 
kör proppar även jag , men "ljuddämpade" min Nolan så det vart iaf lite bättre så klarar jag mig utan kortare sträckor/till o från jobb etc etc
Hjälmen är ju "N-Com" anpassad och har uttag för högtalare ... lättade lite på stoppningen och tryckte in 3-4 sånnahärna platta runda bommulsgrejjer som fruntimmren brukar tvätta smink å naglar å skit med ... det vart faktiskt markant tystare .... men propparna åker i om jag vet att jag ska va ute längre/åka fort

domdär utimateear såg ju klart najs ut ... ska kollas upp :Bugar
 
Som de flesta säger här. Om du tycker det låter för mycket, skaffa öronproppar.
Tro INTE på de som säger att deras hjälm inte låter. De tycker bara att det är en acceptabel ljudnivå. Det beror inte på att deras hjälm är så oootroligt bra (de åker nog under 70km/h eller något sånt=).
Jag har kört med Arai, AGV, och Shoei (xr1100, som om den skulle låte mer än xr1000?!) och HJC hjc r-pha och de låter si så där lika mycket/lite oavsett.

Är du nöjd med hur den sitter och det är en bra hjälm ur säkerhetssynpunkt, så justera ljudnivån med proppar o le.

Ha det...:tummenupp
 
Just nu har jag en shoei xr1000, som jag har haft i 5 år nu. så det börjar bli dags att köpa ny. Den som jag ska köpa i år är shoei x-spirit 2 för den passar mitt huvud perfekt och är ännu bättre än xr1000 eller den nya xr1100 som den gamla xr1000 modellen ersättes med...

Du är klok som byter hjälm efter fem år, men tycker du att Shoei XR-1000 är såpass tyst att du kan åka utan proppar undrar jag vilken hastighet du ligger i? kan inte vara mycket över 70 km/h!

Har haft både Xr-1000, X-Spirit samt X-sprit II och tro mig, även om Spirit II är betydligt bättre på de flesta punkter så är inte ljudnivån en av dem :fakta
X-Spirirt II är väldigt högljudd!

Så om du vill undvika hörselskador, dra till apoteket och köp öronoproppar :7peta
 
Öronproppar skyddar inte helt, utan det är vibrationerna från hjälmen som skadar trumhinnorna eller något liknande, fanns en artikel om detta här på sporthoj.
 
Du är klok som byter hjälm efter fem år, men tycker du att Shoei XR-1000 är såpass tyst att du kan åka utan proppar undrar jag vilken hastighet du ligger i? kan inte vara mycket över 70 km/h!

Har haft både Xr-1000, X-Spirit samt X-sprit II och tro mig, även om Spirit II är betydligt bättre på de flesta punkter så är inte ljudnivån en av dem :fakta
X-Spirirt II är väldigt högljudd!

Så om du vill undvika hörselskador, dra till apoteket och köp öronoproppar :7peta

Ja de säger väl att man ska byta var 5e år eller nått sånt :P Men mina anledningar är lite mer att hjälmen börjar bli lite sliten, glappar lite vide visiret ( men det går iof ställa in ) och att jag vill ha en hjälm som matchar mitt vita skinställ :P :D Nu har jag inte testat xr1100 eller xr-spirit2 i någon fart men jag har prövat de i butik och x-spirit 2 känns så jäkla mycke bättre :)

MEN JA jag tycker att Shoei XR-1000 är en tyst och bra hjälm! Och nej jag ligger inte å fisar runt i 70. Jag kör i mitt tempo som är ganska högt och oftast över 200+ och jag har då inga problem med vindljudet. Bra utrustning (Skinställ, hjälm, handskar och skor), bra position på hojen och jag har då inga problem. Jag har prövat vissa andra hjälmar som varit "dåliga" och då har vindljutet varit så högt att man knappt klarar av det....

EDIT: Jag kan ha fel, men jag gissar på att en dåligt passande hjälm kan också spela roll på det här med vindbruset....

EDIT2: Eller så är det jag som helt enkelt är så pass döv att jag tycker det är ok med de bättre hjälmarna :P En sak är därimot säker: En dålig hjälm låter så in utav bara he mer än en bra hjälm!
 
Last edited:
God morgon och tack för alla svar!!

Vid nästa utflykt ska öronproppar användas för att se om det blir bättre!!
Dånar fortfarande lite i huvudet efter gårdagens 20 mil :(
 
är detta ett skämt? öronproppar???
kanske skulle sluta köra mc och spela golf istället...
kör man med raka rör kan jag förstå om man väljer tystare hjälm :lol
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top