Hur tvättar man en motorcykel?

WD40 är rostlösande olja
wd40.jpg

Exakt! lik 5-56 men löser inte rost lika bra tycker jag. Dock så är WD-40 så mycket snällare mot gummi och plast att jag köper oftare denna numer. WD-40 är din bäste vän ;)
 
Jag tvättar iaf min hoj med yes (ibland avfettning eller dylikt om jag har mycket bromsdamm på fälgarna) och blåser sedan den torr med tryckluften (överallt) och sedan går jag lös med diverse olika putsmedel för att få den att glänsa så som jag vill :)
 
1. Avfettningsmedel över hela hojen (om du inte tvättar den så ofta)
2. Spola av med slang (helst varmvatten)
3. Svampa kåpor, tank först sedan fälgarna, däcksidorna etc. Jag avvänder varmvatten, ny svamp, yes diskmedel och mycket vatten i hinken.
4. Gör rent kedjan på lämpligt sätt.
5. Spola av med varmvatten igen rikligt och länge (glöm inte undersidan av framskärmen).
6. Ställ upp på depåstöd, peta in 1:an och låt rulla på tomgång medans du torkar hojen med frottéhanddukar. Glöm inte att ta bort sadeln och torka torrt.
7. Lägg på ett lager Ultraglozz (bästa lacksyddet/vaxet ever)
8. Smöj kedjan på lämpligt sätt
9. Ta en kort tur och bromsa ur fukten från bromsarna.
10. Parkera skönheten i garaget och försök inte tänka på att du lägger mer tid på att pyssla om hojen än frugan (som nu troligtvis är förbannad på att du varit nere i garaget hela kvällen).
11. Eftersom frugan var förbannad över att du spenderade hela kvällen i garaget kan du lika väl kolla av om det kommit några nya inlägg på www.sporthoj.com


:hojraket
 
10. Parkera skönheten i garaget och försök inte tänka på att du lägger mer tid på att pyssla om hojen än frugan (som nu troligtvis är förbannad på att du varit nere i garaget hela kvällen).
11. Eftersom frugan var förbannad över att du spenderade hela kvällen i garaget kan du lika väl kolla av om det kommit några nya inlägg på www.sporthoj.com


:hojraket

:tummenupp :lol
 
Jag brukar alltid avsluta med att blåsa rent runt reglage/bromsar mm med tryckluft (med någorlunda vettigt tryck) för att det inte ska bli stående fukt och saker ska börja ärga.

Har man inte tillgång till kompressor så är ju tipset dock värdelöst. :D

Cykelpump. :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top