Hoztic
Alltid på väg mot nya mål
Då måste jag ju bevisa min okunskap. Måste delarna vara 200 grader varma när jag försöker få isär dom, eller tappar Loctite styrkan om den har blivit uppvärmd bara?I det här fallet är det dock Loctite 2701 eller motsvarande som används. Den har betydligt högre demonteringstemperatur än 50-60 grader. Loctite rekommenderar ~250 grader för demontering av 2701. Vid 60 grader har 2701 ungefär 75% kvar av sin ursprungliga styrka så då lär man ta i rejält.
Som BMWS1000RR berättat så lär man faktiskt upp i närmare 200 grader för att det ska gå smidigt att lossa. Kanske ännu högre om man inte har verktyg så man kan dra ordentligt. Vet inte hur originalverktygen för denna gaffel ser ut, men WP har mycket smidiga verktyg som man kan sno inspiration från och kopiera.
Tackar! Fast nog svårt att dra med ett visst moment med en sån där?Slog lite bland diverse manualer på datorn och hittade en bild på hur WP:s verktyg ser ut. Bifogar bilden här nedan.

Last edited: