Hur ser jag skillnad på en YZF450F 04:a och 05:a?

Henric

Fallit tillbaka i sporthojträsket...
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm, Bromma
Hoj
Ingen just nu
Jag funderar på att köpa en YZF450F 05 begagnad men hur skall jag veta att det verkligen är en 05:a och inte en 04:a? Personen som säljer den har inte haft den sen den var ny, och han i sin tur säger att han köpt den som en 05:a. Kan man se på ramnummer vilken årsmodell det är? Eller andra saker förutom styre och fotpinnarna (som jag hört skall ha ändrats mellan dessa modeller).

Och kan man på ngt sätt kontrollera om den är registrerad som stulen?

Finns det några svaga punkter med denna modell som man skall vara vaksam på vid köp?

Motorcykeln är en cross och inte SM.
 
Henric skrev:
2586088 Jag funderar på att köpa en YZF450F 05 begagnad men hur skall jag veta att det verkligen är en 05:a och inte en 04:a? Personen som säljer den har inte haft den sen den var ny, och han i sin tur säger att han köpt den som en 05:a. Kan man se på ramnummer vilken årsmodell det är? Eller andra saker förutom styre och fotpinnarna (som jag hört skall ha ändrats mellan dessa modeller).

Och kan man på ngt sätt kontrollera om den är registrerad som stulen?

Finns det några svaga punkter med denna modell som man skall vara vaksam på vid köp?

Motorcykeln är en cross och inte SM.

Har för mig att den fick ny framgaffel 05. Sitter en 8-kantig mutterskalle på 05an, samma som 06. Tror(inte helt säker) att 04an har den äldre versionen som ser likadan ut många år bakåt med 6-kantig mutterskalle. Yamaha är den tillförlitligaste 4t-crossen. Men köper du en beggad 4t bör du börja med att riva den så du vet i vilket skick den är invändigt. Tro inte på säljarens ord om att kolven gått 20h eller dyl. Ett haveri på en 4t är dyrt!
 
Two stroke man skrev:
2586117 Har för mig att den fick ny framgaffel 05. Sitter en 8-kantig mutterskalle på 05an, samma som 06. Tror(inte helt säker) att 04an har den äldre versionen som ser likadan ut många år bakåt med 6-kantig mutterskalle. Yamaha är den tillförlitligaste 4t-crossen. Men köper du en beggad 4t bör du börja med att riva den så du vet i vilket skick den är invändigt. Tro inte på säljarens ord om att kolven gått 20h eller dyl. Ett haveri på en 4t är dyrt!


OK, locken på framgaffeln alltså. Finns det andra saker också?
 
en yamaha återförsäljare kan se det på ramnummret
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top