Hur och när misständer en moped/motorcykel?

Det kan vara mycket men om den får för lite soppa kan den spika och detta kan spräcka kolvar och ge misshandel av vevstake och lager.

Kolla på tändstiftsfärgen till o börja med.

Vit är magert , silver är ultramagert och den silvriga färgen kommer från kolven
 
Ny fråga: kan ett cylinder läcka kompression? Min har börjat surra och hade läst nånstan att det kan vara en packning som är sönder i cylinder och det läcker kompression. Men stämer det ens?
 
Surra? Det är inte bin, getingar och humlor som söker boplats? Posta video med ljud och du får ett bättre omdöme om möjlig felorsak.
 
Jag lagde motor in på service för 1000 km sen och dom böt ramlager o vev, cylinder så fattar inte varför dett skulle vara det som låter. Jag gissar på kopplingen eller balensaxel hjullager. Men jag ska kolla om det är kopplingen eller kickdrevet
 
Billig 2T olja dödar en motor rätt så fort oavsett vad som är servat 1000km tidigare. På 100mil har kolven farit upp o ned i cylindern några miljoner gånger
 
Hur mycke ohm?

Hur mycket ohm ska/får det komma från statorn för de e också ett problem jag har att tändstift har farit för mig efter 10 km nu 2 gånger. Och jag kan inte köra i 4, 5 o 6 för då sloknar mopeden och vad jag vet är de misständning så ja ska ta me metar och kolla. Tack för alla svar
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top