Hur mycket kostar hojen/hojarna er per månad?

Det är helt sjukt vad folk lägger pengar på båge. Med dem månadskostnaderna hade man lätt haft råd med en superbil tex en Modena 360 vilket jag hade valt före vilken hoj som helst i princip :)

Jag föredrar hoj framför bil däremot. :) Plus att på vinterdelen av året så kostar den inte många pengar i månaden. :D
 
Betala räkningar, och skaffa mat så du klarar dig och kanske något annat billigt.

Resten hamnar i hojen/bil eller sparbössan.
Som sen hamnar i hojen.

Mer seriöst.

Försäkring. 499.
Garage. 1900
Bensin. Varierar
Sevice. Biltema a 3x säsong 1200 ca
Luftfilter. 500
Däck. 1500
Bandagar 5600

----

27 Juni påbörjar 6 dagars semester på Nürburgring ca 15000 kr.
.
 
Last edited:
Jag cashade min, så inga lån. I övrigt blir månadskostanden exklusive soppa, utslaget över året ganska precis 1000kr. (försäkring, bensin, ett set däck, 1 service, olja, tvätt, garage och andra förbrukningsvaror) Har en Kawasaki ER6F-11
 
Beror på vilken hoj. Hondan samlar mest damm nu. försäkring ca 350kr/mån. bmw:n ca 900 med bränsle. Dottern 125:a varje gång hon kommer hit ca 7000 för en vecka. Beror på hur man räknar.
 
Jag föredrar hoj framför bil däremot. :) Plus att på vinterdelen av året så kostar den inte många pengar i månaden. :D

Det gör den väl ändå i de flesta fall (försäkringen).

Om några år går det att entusiastförsäkra en Modena (2000 kr/året) men då får den brukas därefter, måttligt. 1000 mil / år max, och får inte användas i vardagspendel, osv. Utan enbart nöjesåka. Sen kan man ställa av försäkringen. Tror garageförsäkringen ligger på drygt 500 kr / år. Mina mc försäkringar, de jag haft råd med har aldrig gått att ställa av.

Så visst är det billigare med bil, i de flesta situationerna. Sen gäller det att ha cash att punga ut för service osv, men det bortser jag från, men även med det inräknat skulle många i den här tråden ha råd att driva en italiensk fullblods sportbil.

Men jag håller med, hoj är roligare att köra än bil - men att äga en 360 Modena, köra och lyssna på måste slå alla hojar i min bok.
 
Det gör den väl ändå i de flesta fall (försäkringen).

Om några år går det att entusiastförsäkra en Modena (2000 kr/året) men då får den brukas därefter, måttligt. 1000 mil / år max, och får inte användas i vardagspendel, osv. Utan enbart nöjesåka. Sen kan man ställa av försäkringen. Tror garageförsäkringen ligger på drygt 500 kr / år. Mina mc försäkringar, de jag haft råd med har aldrig gått att ställa av.

Så visst är det billigare med bil, i de flesta situationerna. Sen gäller det att ha cash att punga ut för service osv, men det bortser jag från, men även med det inräknat skulle många i den här tråden ha råd att driva en italiensk fullblods sportbil.

Men jag håller med, hoj är roligare att köra än bil - men att äga en 360 Modena, köra och lyssna på måste slå alla hojar i min bok.

Inte för jag kollat så noga exakt hur mycket det kostar, men min försäkring är mycket billigare vintermånaderna än sommarmånaderna. Med en årsförsäkring hel/hel på 4500 så misstänker jag att jag ligger på under 100spänn i månaden på vintern. Och det är den enda utgiften på vintern.
Jag kör inget annat fordon på sommaren än min hoj (jobbpendlar på den med), avlägger nog 1500 mil den här sommaren, minst så den billiga entusiastförsäkringen hade jag inte kunnat ta. Då hade jag varit tvungen att ha två fordon och genast blev den där sportbilen dyrare än min hoj i månaden...
Jag har aldrig testat en 360 Modena så kan inte uttala mig om roligfaktorn i den egentligen. :D Får se om jag lyckas få göra det nån gång.
 
Last edited:
Detta gäller två hojar.

Lån: 1500kr/mån
Försäkring: 750kr/mån
Bensin: 0-1500kr/mån
Slitdelar/däck: 3-400kr/mån
Övrigt: 1000-10000kr/mån
 
På tok för mycket...

Värdeminskning: 200-500 kr/mån
Försäkring: 900kr/mån
Bensin: 0-2500kr/mån
Slitdelar/däck: 500-2000kr/mån
Summa: 1600-5900:-/mån.

Denna månad ex. har varit dyr resa utomlands, nya däck mm.
 
Värdeminskning: Ingen aning
Försäkring: 358kr/mån
Bensin: 0-900kr/mån
Däck: 100-150kr/mån utslaget över däckens ungefärliga livslängd som jag kör dom
Övrigt: 200-500kr/mån service, tillbehör och annat skoj
 
Ja den där övrigt är en jävla gubbe :huvet

Övrigt är brewdarna som man har charmat med hojen:yoparty
Dom kan ju vara sketadyra i månaden.
Mitt ex gillade inte ens hojar och hon kostade mig 5000:- i månaden.
Nu är man singel och 5000 rikare i månaden.
 
När jag hade sporthoj så brukade månadskostnad inklusive försäkring, däckslitage, service och bensin hamna på runt 7000kr (exklusive värdeminskning på hojen)
Idag har jag en Bandit 1250 och månadskostnaden ligger på blygsamma 3500:- :rodnar
Jag tycker inte att en sporthoj är värd det dubbla!
Plus att jag klår dom flesta literhojarna 0-100 Km/h :)
Jag kanske har blivit tråkig!
Ville bara skriva av mig lite.
 
Försäkring typ 450 spänn per månad.
Bandagar blir väl 8000-10.000 per år kanske. Eller Kanske 12-15papp?
Omkostnader ovanstående kanske 1000 per gång.

Men hur vet ni värdeminskningen innan ni sålt? Det kanske kommer någon svinrik shejk och vill ha just DIN hoj med snabba dekaler och gul bakfjäder?
Eller ni kanske plötsligt ser den göra take-off över curbsen i Parisaren och göra tre varv med power touch på varje? Med kolfiberfälgar på?
Min skrivs av direCkt och säljs därmed alltid med vinst.
 
Min gamla härk är billig - så länge inget händer.
Tror jag i år kommer hamna på ungefär 4-500 per månad inklusive precis allt. Har kört väldigt lite i år. Försäkring, några tankar, ett oljebyte, två oljefilter samt ett däck. Sedan stoppar det.

Gammal hoj kan vara väldigt billig bara den håller ihop:banana
 
Två hojar för cirka 500 spänn/månad. Den ena har en blygsam värdeminskning, den andra har en blygsam värdeökning. Däck för bägge cirka 1500/år, helförsäkring under 2000/år för bägge och service/rep är några hundra för oljor och filter. Resten tankar jag för.
 
Min kawa z750 pröjjsar jag 17000kr/år, helt insane... Är 27år så det har la med åldern att göra samtidigt som man bor i "stor staden" GBG. Hur mkt sjunker premien när man fyllt 30år, någon som har koll?
 
försäkring 500kr/mån(helårsförsäkring)
bensin mellan 3-4000kr (under säsong)
service 500kr/mån
däck 500-700kr/mån
hänga med jp och fika säkert 2000kr det oxå :rolleyes:
Gymkort efter att ha hängt med på allt fika 200kr/mån
utrustning/tillbehör etc runt 1000kr/mån
Lån, hmm pröjsar nog in en bit över 5000kr/månad så man blir av med skiten :död

Men kul är det att köra, vad ska man annars göra av pengarna?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top