hur mycket kommer jag få?

tjenare.. har nu gått lite över ett år sen min mc olycka.. och har nu gjort ett invaliditetsintyg med min läkare och det är skickat till min handläggare på if..
kan röra min handled 14 grader upp och 17 grader ner. in mot kroppen 0 grader och ut 10 grader.. tar emot ben mot ben så det ilar som f..n vid liten belastning åt alla håll.. hoppas dom betalar ut bra för det är inte roligt det här.. har ju 35 år kvar att jobba.. min hela handled kan jag röra 90 grader ner och 87 grader upp..
så vad tror ni??
och ska man alltid överklaga och använda sig av en advokat.. många som säger det..
mvh

Min erfarenhet från krocken jag var med om och allt pappersarbete å "skit" så ta en advokat.
Vissa försäkringsbolag tex Folksam betalar din advokat!!!!

Fick 100000kr mer med hjälp av min advokat tyvärr så kör försäkringsbolagen över en fullständigt för en "vanlig svensson" kan inte alla regler osv.
Finns speciella advokater till såna här försäkringsärenden.

Tidsmässigt tog de mig 3 år innan pengarna kom så de e bara att bita ihop....
Försäkringsbolaget skall ju ersätta dig dock sålänge du är sjukskriven så du inte går miste om någon inkomst.
Denna ersättning skall vara högre eftersom ersätningen från försäkringsbolaget inte är pensionsgrundande.

Lycka till och krya på dig!
 
Frugan skadade ryggen för några år sen, det blev ett försäkringsärende och då anlitades advokat.

Det var värt vartenda krona, inte för det rent ekonomiska kanske, utan framför allt fick vi en påläst person som visste precis hur turerna gick, vilka papper vi skulle fylla i, vad vi absolut inte skulle skriva på etc. Eftersom advokaten var ombud så fick vi bara kopior på vad som sades i dialogen med försäkringsbolaget, eller om papper skulle fyllas i så fick vi dom från honom med instruktioner om vad som skulle tas med och inte.

Det var en stor mental avlastning för oss då.
 
MC-vurpa med 1% nackskada som resultat.
Jag fick 10000:- + 1500:- för sveda och värk, dvs 11500:-.
Var ju några år sedan men jag börjar ana att jag kanske inte fick så mycket som jag skulle kunna ha fått. :va
 
aldrig tillräckligt....lita inte på försäkringsbolag för som alla bolag är deras huvudsyfte att tjäna pengar. Anlita en duktig advokat för hur mycket du än komma få, kommer det aldrig kompensera den rörligheten du saknar i handen

krya på dig
 
Jag bröt hand och fingrar vid min krasch. Fick 1500:-
 
Vad kostar en advokat ca?
om den nu inte ingår i försäkringen.
 
runt 1000:-/tim.

Känns ju som det ska mycket till resultatmässigt innan det lönar sig,
jag fick t.ex 5% inv på en krossad fot en gång, max enligt tabell är 7% (hur trasig foten än är), dom två procenten skulle ge mig ca 24000:- mer.
24 arbetstimmar, hinner en advokat göra nått på den tiden?
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top