Hur många ska ut och köra hoj i morgon då?

Bild från onsdagen och en rapport från igår. En lastbil eller traktor har släppt olja längs större delen av Bogesund mer på vissa ställen så se upp eller avvakta tur här. Såg faktiskt avsiktligt ut. 20210323_171153.jpg
 
Blir kanske Kivik, Simrishamn, eller smygehuk. Dit näsan pekar helt enkelt!
 
Snöar på Österlen, så njaaeee....
 
Dalälvens sydligaste del. 5 cm, som ligger kvar. -0.5 på termometern. :gråta
Jag tog mig tid till 17 mil igår eftermiddag, i strålande vårsol. Idag har det vräkt ner hela dagen här, temperaturen ligger runt nollan. Vi var upp till norra delen av den här hålan, och i snöslasket mötte vi en hoj på E18. Det såg ut att gå långsamt och försiktigt... :rolleyes:
 
Vi blev några till trakterna runt Öregrund igår. 35 mil blev det någonting och en av mina elhandskar gick på lunch och så himla varmt var det inte... ?
20210404_133251.jpg
 
Last edited:
Igår snöade det hela dan, och idag var det frost på morgonen och kanske ett par plusgrader på dan. Likadant kommer det fortsätta närmaste veckan enligt SMHI. Hann med en kort tur i tisdags, men nu blir det nog att låta hojen stå minst en vecka framöver. Varför bor man inte i Kalifornien..!?
 
Nyheter
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Back
Top